Atık Suyun GERİ DÖNÜŞÜMÜ kadar TAŞINMASI da son derece ÖNEMLİ!

Bu yıl teması “Neden Atık Su?” olan 22 Mart Dünya Su Günü için açıklamada bulunan GF Hakan Plastik Türkiye ve Ortadoğu Bölge Başkanı Batuhan Besler, şehirleşmenin hızla arttığı,kaynakların giderek daraldığı bir dünyada atık su yönetimine verilen önemin hala gerekli seviyelerde olmadığına dikkat çekti. 

2050 yılına kadar dünya nüfusunun %70’e yakın bir kısmının şehirlerde yaşayacağı öngörülüyor. Ekonomik gelişmeler kadar devlet politikaları da bunu zorunlu kılabiliyor. Örneğin Çin’de merkezi hükümetin gelecek 20 yılda, tüm ülke genelinde 250 milyon çiftçiyi şehirlere yerleştirme planı bulunuyor. Böylesi bir değişim sürecinde özellikle gelişmekte olan ülkelerde yeterli altyapı sistemlerinin kurulması, verimli ve sürdürülebilir bir atık su yönetiminin yapılması büyük önem taşıyor.

GF Hakan Plastik, altyapı ve üst yapı boru sistemleri ile sadece Türkiye’de değil, dünya genelinde kurduğu sistemlerle suyun sağlıklı ve güvenli şekilde taşınması yönünde çalışmalar sürdürüyor. 2016 yılında alt yapı ve üst yapı atık su boru ve ek parçaları ihracatının, toplam yurtdışı satış tonajının %43’ünü oluşturduğunu belirten Türkiye ve Ortadoğu Bölge Başkanı Batuhan Besler suyun geri dönüşümünü önemli oranda artırmanın ve güvenli yollarla yeniden kullanımını sağlamanın yanında atık suların taşınmasına da dikkat edilmesi gerekliliği üzerinde durdu:“Atık su, günlük kullanımdan sanayiye, tarıma kadar farklı alanlarda kullanılabilir. İyi planlanmış bir geri dönüşüm sisteminde kullanılan ekipmanların da iyi düşünülerek seçilmesi gerekir. Çünkü konutlardan gelen atık sula ile sanayiden gelen atık sular bir birinden farklıdır. Her birine uygun çözümler yaratmamız lazım. Örneğin sanayiden gelen, kimyasal atıklar ve maddeler taşıyan suları taşıyan malzemelerin dayanıklılık, korozyona uğramama, sızdırmazlık ve bakım kolaylığı gibi özelliklere sahip ürünler olması önemlidir. Çatlaklardan ya da birleşmelerden sızabilecek bu suların yer altı sularına karışması göz ardı edilemeyecek bir tehlikedir“.

Batuhan Besler

Batuhan Besler bugün 2015 WHO ve UNICEF verilerine göre dünyada 663 milyar insanın temiz su kaynaklarına ulaşamadığını belirterek, “Parçası olduğumuz Georg Fischer, kurduğu Temiz Su Vakfı (Clean Water Foundation) ile 2002 yılından bu yana gelişmekte olan ülkelerde ve felaket bölgelerindeki su kaynaklarının iyileştirilmesi projelerine destek veriyor. Uluslararası temiz su projeleri, özenle seçilmiş ortaklarla ve yerel işbirlikçilerle gerçekleştiriliyor. GF bu projelerde, farklı ihtiyaçları, zor koşulları ve olası önlemlerin çeşitliliğini göz önüne alarak suyu çıkarma, suyu taşıma, suyu depolama, suyu dağıtma ve yeniden yapılandırma çalışmaları yürütüyor” dedi.


GF Hakan Plastik: 
Georg Fischer, 1802 yılında kurulmuş İsviçre merkezli bir firmadır. 3 ana iş kolunda faaliyet göstermektedir: Boru sistemleri (GF Piping Systems), Otomotiv (GF Automotiv) ve Makine çözümleri (GF Machining Solutions). 32 ülkede 45 üretim tesisine ve yaklaşık 14.400 çalışana sahiptir. GF Piping Systems, plastik ve metalden yapılmış boru sistemleri konusunda dünyadaki lider kuruluşlardan biridir. GFPS, su ve gazın sanayi, kamu hizmetleri ve yapı teknolojisi içinde güvenli bir şekilde taşınması için sistem çözümleri ve yüksek kaliteli bileşenler üretmektedir. 3 ana gruba sahip GFPS, üst yapı, alt yapı ve endüstriyel alana yönelik ürünler sunmaktadır.1965 yılında kurulan Hakan Plastik, yenilikçi yapısı ile plastik boru sistemleri alanında lider markalardan biridir. Türkiye’de sessiz boruyu ilk üreten firmadır.2013 yılında gerçekleşen satın alma ile GF Hakan Plastik markası ile plastik boru sektöründe hem iç pazarda hem de ihracat alanında çalışmalarına devam etmektedir.