(Kastamonu Entegre)’nin projeleriyle “ATIK” “KAYNAĞAdönüşüyor!

Kastamonu Entegre, atık yönetimi ile ilgili paydaş gruplarla bilgi alışverişinde bulunmak ve en yeni projelerini tanıtmak üzere “Atık Yönetimi Sempozyumu”na katıldı. Kastamonu Entegre’nin “üretici” rolü üstlendiği ve bu kapsamda 1 milyon TL hibe almayı hak kazandığı “Horizon 2020: Ecobulk Projesi” sunumun gözdesi oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün öncülüğünde Antalya’da düzenlenen sempozyum, atık yönetimi alanındaki yenilikçi ve öncü çalışmaları bir araya getirdi. Sempozyumun ikinci gününde söz alan Kastamonu Entegre Çevre Müdürü Yiğit Güngör‘ün, “Atık Azaltımı Uygulamaları-Kastamonu Entegre” başlıklı sunumu katılımcılardan büyük beğeni ve takdir topladı. Sunumun ilk bölümünü oluşturan “Emprenyeli kağıt atıkların yonga levha üretiminde geri kazanılması” projesi ile Gebze tesisinde yılda 1.200 ton emprenyeli kağıt atıklarını kullanılmasıyla, 60.000 TL daha az bertaraf maliyeti, 120 ton daha az tutkal, 2.200 ton daha az odun kullanımı sağlanıyor. Ayrıca, emprenyeli kağıt atıkları tüm yonga levha fabrikalarında üretim sürecine dahil olmaktadır. “Atık biokütlelerinin gazlaştırılması ve yakılarak enerji geri kazanılması (ABİGAS) TEYDEP projesi” ise yılda 90.000 ton odunsu biokütleyi gazlaştırmayı hedefliyor. Bu projeyle daha az yatırım maliyeti ile hem yüksek enerji verimi sağlanacak, hem de atık yönetimi daha etkin gerçekleştirilecektir.

Sunumun son bölümünü oluşturan dünyanın en yüksek bütçeli sivil araştırma programı “Horizon 2020: Ecobulk Projesi”, katılımcılardan yoğun ilgi gördü. Proje kapsamında üretimde üstleneceği rolle 1 Milyon TL’nin üzerinde hibe almaya hak kazanan Kastamonu Entegre, sektöründe Türkiye’den destek alan tek kuruluş olarak öne çıktı. Döngüsel ekonomiye katkıda bulunmayı hedefleyen projede, araştırma kuruluşlarının geliştirdiği teknolojilerle Kastamonu Entegre’nin üreteceği yüksek dayanımlı ürünler, mobilya üreticileri tarafından kullanılacak. Proje sayesinde üretimde kullanılan hammadde kompozisyonundaki geri dönüşümlü malzeme oranının yükseltilmesi hedefleniyor.

Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız; “Doğal kaynaklara zarar vermeden faaliyet yürütmeyi kurumsal yönetim ilkelerimizin ayrılmaz bileşenleri arasında görüyoruz. Tüm üretim tesislerimizde gaz salınımı, enerji, katı ve sıvı atık yönetimine yönelik projeler geliştiriyoruz. Horizon 2020’nin desteklediği ECOBULK Projesi’nde AB’nin Ar-Ge’de Türkiye’den tek çözüm ortağı olarak seçildik. Bu projeyle üretimde geri dönüşümlü malzeme kullanmaya, çevreye duyarlı inovatif tasarımlarımızı geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.


Kastamonu Entegre:
1937 yılında temelleri atılan Hayat Holding çatısı altında 1969 yılında kurulan Kastamonu Entegre, ilk tesisi olan Yonga Levha Fabrikası ile 1971 yılında Kastamonu’da üretime başladı. 2016 yılı itibariyle yıllık 2.4 milyon m³ MDF, 2.6 milyon m³ yonga levha, 70 milyon m² laminat parke, 19.5 milyon adet kapı paneli ile toplamda 5 milyon m³ ahşap levha üretim kapasitesine sahiptir. 2016 yılında 350 milyon euro yurtdışı faaliyetlerinden kaynaklı olmak üzere 1 milyar eurokonsolide ciro gerçekleştiren Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi, Türkiye’de sektör liderliğinin yanı sıra Avrupa’da 4’üncü sırada, dünyada ise 7’inci sırada yer almaktadır. Kastamonu Entegre’nin yurt içinde Gebze, Kastamonu, Balıkesir, Samsun, Tarsus ve Adana’da, yurt dışında ise; Romanya, Bulgaristan, Rusya ve Bosna Hersek’te olmak üzere 16 ayrı üretim tesisi bulunmaktadır. Toplam 94 ülkeye ihracat gerçekleştiren Kastamonu Entegre, 5 bin 500 kişiye istihdam sağlamaktadır. Kastamonu Entegre, ISO 9001 Kalite, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği, ISO 50001 Enerji Yönetimi, FSC (Sürdürülebilir Orman Yönetimi) kalite sistemleri ile Medepan markalı MDF ürünleri için TSE E0 Belgesi ve dünyanın önemli sertifikalandırma kuruluşlarından WKI tarafından verilen CARB Phase2 (California AirResources Board) ile TURQUALITY® Belgesi’ne sahiptir. Kastamonu Entegre, TSE ve Avrupa Normları’na (EN) uygun üretim yapmaktadır.

Detaylı bilgi için: www.keas.com.tr