(Tabanlıoğlu Mimarlık), Beyazıt Devlet Kütüphanesi Projesi ile “WORLD INTERIOR NEWS” Ödülünü Aldı!

Fotoğraf: Emre Dörter

Tabanlıoğlu Mimarlık, Beyazıt Devlet Kütüphanesi Renovasyon Projesi ile yine ödüle uzandı. Beyazıt Devlet Kütüphanesi, World Interior News Awards 2017’de ‘Kamu Yapıları’ kategorisinde ödüle layık bulundu.

Toplam 16 kategoride en iyilerin belirlendiği World Interior News (WIN) Awards 2017, yenilenen Londra Tasarım Müzesi’nde iç mimarlık, tasarım, mimarlık ve iş dünyasından 250’nin üzerinde seçkin uluslararası davetlinin bir araya geldiği ödül töreniyle sahiplerini buldu. 23 Şubat’ta gerçekleştirilen törende Beyazıt Devlet Kütüphanesi, diğer finalistleri geride bırakarak ‘Kamu Yapıları’ kategorisinde büyük ödüle ulaştı.

WIN Awards’ın Kamu Yapıları kategorisinde, sivil, ulaşım, eğitim veya sağlık projeleri, hastaneler, okullar, üniversiteler, dinsel ve ruhani merkezler, kütüphaneler, parlamento binaları ve elçilikler için gerçekleştirilmiş projeler değerlendiriliyor.

Fotoğraf: Emre Dörter
Fotoğraf: Emre Dörter
Fotoğraf: Emre Dörter
Fotoğraf: Emre Dörter

Değerlendirmeyi yapan uluslararası jürinin proje hakkında yayınladığı yorumda “Mimarın eli çok hafif, neredeyse egodan arınmış bir mimari hissiyata sahip” şeklindeki ifade dikkat çekti. Değerlendirme notunda ayrıca; “Mimarlar, kendilerini ortaya çıkarmaktan imtina ederek binanın kendine has bağlamını yüceltmiş, teknik ve yönetimsel mücadeleleri aşıp bu sonuca ulaşmışlar. Aydınlatma, iç mekandaki birimlerin ve eşyanın tasarımı özenle düşünülmüş ve çok başarılı. İçerisinde yer aldığı tarihi çerçevenin estetiğini vurgulayan zarif, minimalist ve incelikle gerçekleştirilmiş bir proje. Aydınlatma tasarımı ise ayrıca takdire şayan” açıklaması da yer aldı.

Fotoğraf: Emre Dörter
Fotoğraf: Emre Dörter
Fotoğraf: Emre Dörter
Fotoğraf: Emre Dörter

Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nin WIN Awards 2017’de ödüle uzanması üzerine değerlendirmede bulunan Murat Tabanlıoğlu, “Beyazıt Devlet Kütüphanesi ve Yazma Eserler Kütüphanesi’nin restorasyonu; mekânın ruhunu canlandıran, tarihi dokuya eklemlenen modern altyapısı ile, işlevsel olarak yapının ve kütüphane hizmetlerinin, etkinliğinin arttırılması nedeniyle ve bunu yaparken minimal müdahaleci tavrını koruması ile örnek niteliğinde olmuştur” dedi.

Fotoğraf: Emre Dörter

Melkan Gürsel ise “Kültür her zaman insanlığı savunmuştur. Bu proje de en geniş anlamda, ‘yakın çevresindeki tarihi ve kültürel varlıklarla kamusal alanın iyileştirilmesi’ amacını taşıyor. Fiziksel ve entelektüel bağlamda örnek teşkil ederek, mirasımızın izlerini yeniden günümüze kazandıran iyi niyet elçisi olmasını ve bu tutumu yaygınlaştıracağını umuyoruz” şeklinde konuştu.