[Proje] : TOBB ETÜ Teknoloji Merkezi

Proje Adı: TOBB ETÜ TEKNOLOJİ MERKEZİ

ANKARA, 2013

Mimari: A TASARIM MİMARLIK/ ALİ OSMAN ÖZTÜRK

İç Mimari: A TASARIM MİMARLIK/ ALİ OSMAN ÖZTÜRK

Peyzaj: ON TASARIM

İşveren: TOBB EKONOMİ ve TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ

TOBB ETÜ Teknoloji Merkezi, Mühendislik Laboratuvarları, Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi stüdyolarını içermektedir. Yapı içinde TOBB ETÜ HİDRO adıyla kurulan dünyanın en büyük Su Türbini Araştırmaları Merkezi yer almaktadır.

Teknoloji Merkezi; kübik bir form yer yer boşaltılarak: zeminde giriş, binanın merkezinde avlu, katlarda avluya ve üniversite allesine bakan teraslar oluşturularak tasarlandı. Merkezi avludan test merkezi içerisinde yapılan deneyler gözlemlenebilmekte, tüm mekanların birbirleri ile görsel teması sağlanmaktadır. Avluya bakan ana merdivenler her katta farklı bir mekan deneyimi sağlayarak zemin katta amfiye dönüşmektedir.

Yapı programının önemli bir parçasını oluşturan, Su Türbini Araştırmaları Merkezi kamu ve özel kurumların işbirliği ile gerçekleştirildi. Dünyada bilinen en büyük kapasite 1,6 MW düzeyinde iken TOBB ETÜ’deki merkez 2 MW güce sahip olacaktır. Küçük ölçekli barajların türbinlerinin üretimi yapılırken, büyük ölçekli barajların ise modellerini imal edecek olan merkez, üretimin yanı sıra deneysel testleri de yaparak beş yıl içinde test için 6 milyar doların yurtdışına gitmesini engelleyecek.

12 m yüksekliğindeki Su Türbini Test Merkezi iç bahçe ve cepheden gün ışığı alabilmektedir. Test merkezi için gerekli düzenek döşeme altında planlanmıştır. Derinliği 7 m olan bu betonarme kutu gerektiğinde müdahale edilmek üzere hareketli prefabrik döşemelerle kapatılmıştır.

Bodrum kattaki servis koridorları araç girişine olanak verebilecek genişliktedir. Her kata ulaşan ve dışarıdan servis alacak şekilde tasarlanan yük asansörü ile forklift dolaşımına elverişli koridorlardan tüm laboratuvarlara ulaşım sağlanmıştır.

Yapıda asma tavan kullanılmayarak açıkta bırakılan tesisat sistemleri mimari dilin tamamlayıcı bir parçası olarak ele alındı. Dolaşım hollerinde ve mobilyalardaki renk seçimlerinde TOBB ETÜ’nün kurumsal renkleri olan kırmızı, mavi ve sarı kullanıldı.

Kaba Yapı:

  • Brüt beton ve Kalıp Sistemleri Yüklenici Firması: D.A.B Mühendislik
  • Mantolama ve Minarel Sıva: Capatect Isı Yalıtım Sistemleri

Cephe:

  • Alüminyum Kutu Cephe Profilleri ve Cephe Doğramaları: Asaş
  • Cam: Şişecam

Sirkülasyon: Otis [asansör]

Mekanik: Gasterm Mühendislik

Aydınlatma: Arlight[iç ve dış aydınlatma]

Bitirme İşleri:

  • Çift Kat Alçı Panel Levha: Knauf
  • Seramik Kaplama: Kale
  • PVC Kaplama: Gerflor
  • Metal Asma Tavan: Aspen

Islak Hacim: Kale [vitrifiye ve seramik kaplaması]

Mobilya ve Aksesuar: Balıkçıoğlu Mobilya, Trespa TopLab, ASD laminat

proje kartı