(Fibrobeton)’dan “KENDİNİ ve ÇEVREYİ temizleyen” devrimsel bir ürün!

Fibrobeton, geliştirdiği yeni inovatif ürünü Fibro-T® ile dünya GRC sektöründe bir yeniliğe daha imza atıyor, sadece ülkemizde değil, dünya GRC sanayinin gelişmesine de öncülük etmeye devam ediyor.

Dış cephesi Fibro-T® paneller ile kaplanan yapıların yağmur suyu ile temizlenerek ömrü boyunca boya gereksinimi duymadığını ve bu özelliği sayesinde yapıların bakım maliyetlerini ciddi ölçüde düşürdüğünü belirten Fibrobeton Yönetim Kurulu Başkan Vekili Muhammed Maraşlı, “Ortamdaki Nitrit Oksit (NOX) miktarını azaltarak hava kirliliğinin önlenmesine de ciddi ölçüde katkı sağlayan yeni nesil bir ürün olarak geliştirdiğimiz Fibro-T® paneller, inşaat sektöründe son yıllarda geliştirilen en dikkati çeken çevre dostu ve yenilikçi yapı malzemesi olarak öne çıkmaktadır” dedi.

1484639975_1_tupras_d__s_cephe_fibrot

Hem kendini hem çevreyi temizliyor

Muhammed Maraşlı, Fibrobeton’un Düzce Ar-Ge tesislerinde geliştirdikleri “kendini ve çevreyi temizleyen cam elyaf takviyeli” Fibro-T® panellerin, çimentonun yapısındaki nano parçacıkların etkisiyle kiri üzerinde barındırmadığını belirtti. Çimsa ile stratejik işbirliği yapılarak geliştirdikleri Fibro-T® panellerin kendini temizleme özelliğinin, çimentonun yapısında yer alan nano parçacıkların etkisiyle sağladığını söyledi. Muhammed Maraşlı, sözlerine şöyle devam etti:

“Fibro-T® ile kaplanan yapı cephesi, inorganik kirleticileri yüzeyinde bağlayarak tuz haline getiriyor. Dış cepheye gelen yağmur suları sayesinde çözünen bu tuzlar panellerin üzerinden akarak hem havayı, hem de panellerin üzerini temizliyor. Böylece Fibro-T® kaplamalı dış cephelerin üzeri yağmur döngüsü ile sürekli olarak temiz kalıyor ve uzun yıllar süresince beyazlığını koruyor.”

Muhammed Maraşlı
Muhammed Maraşlı

Çok katlı binalar ve iş merkezleri için ideal

Muhammed Maraşlı’nın verdiği bilgiye göre, çok katlı binalar, iş merkezleri, oteller ve modüler yapılar ile prefabrike bina cepheleri için ideal bir alternatif oluşturan Fibro-T®, şehir merkezleri ve sanayi bölgeleri gibi yoğun emisyon sonucunda oluşan hava kirliliğinin önlenmesinde de etkin bir yöntem olarak kullanılıyor.

1484640016_3_tupras_dis_cephe_fibrot_kaplama

50 yılda 1 milyon dolar tasarruf

Fibrobeton Yönetim Kurulu Başkan Vekili Maraşlı, Fibro-T® panelinin, binaların bakım maliyetini nasıl düşürdüğünü ise şu örnekle anlattı:

“Normal binada öngörülen dış cephe boyama ve yüzey temizleme maliyetleri, metrekarede yaklaşık 10 dolar olarak kabul ediliyor. Her 5 yılda bir kez dış cephenin boyanması gerekliliği ve binanın efektif ömrünün 50 yıl olduğu düşünüldüğünde, binanın ömrü boyunca 10 kez dış cephesinin boya ihtiyacı ortayı çıkıyor. Boya metrekare maliyeti 10 dolar olarak düşünüldüğünde, 50 yıl sonunda, bina dış cephe boyama maliyetinin toplamı bugünkü değerlerle metrekarede 100 dolara ulaşıyor. 10 bin metrekare dış cephesi olan bir bina için bu maliyet, 50 yılda 1 milyon dolara ulaşıyor. 50 yılın sonunda bina sahipleri 1 milyon dolar gibi rekor düzeyde parasal tasarruf sağlamış oluyor.”

Tüpraş Fuel Oil Dönüşüm Tesisi, Fibro-T ® panelleri ile kaplanan ilk örnek proje olarak öne çıkıyor.

1484639993_2_tupras_dis_cephe_fibrot


Fibrobeton:
1987 yılında kurulan Fibrobeton, GRC (Glass Fiber Reinforced Concrete-Fiber Katkılı Beton) teknolojisini güçlendirerek dış cephe uygulamasında kullanan Türkiye’deki ilk firmalardan biridir. Fibrobeton, 30 yıl boyunca 5 kıtada ve 20’yi aşkın ülkede yaklaşık 5.000 yapının dış cephesine ürünleriyle; sağlamlık, ısı yalıtımı, depreme dayanıklılık ve estetik kazandıran %100 Türk sermayeli bir kuruluştur.

2011’in sonlarında dünyanın en büyük GRC tesisi olan Fibrobeton – Düzce tesisini tamamlayarak, üretime geçirmiştir. Düzce GRC Üretim Tesisleri’nde son teknolojik ekipmanla donatılmış laboratuvarlarında uzmanların çalıştığı AR-GE merkezi, dünya GRC lideri Fibrobeton’un vazgeçilmez kalitesinin ve inovatif ürünlerinin mutfağıdır. Fibrobeton’un en önemli özelliklerinden biri de gerçek çözüm ortağı olmasıdır.

Fibrobeton, sadece ürün satıp, montaj yapan bir zihniyetle çalışmamakta, inşaat firmalarına kendi teknik ekipleriyle; tasarımdan, projeye ve son montaja kadar her aşamada destek hizmeti vermektedir. GRC sektörünün 4 yılda bir buluştuğu dünya kongresinde verilen uluslararası arenadaki en prestijli ödülü ülkemize ilk kez Fibrobeton kazandırmıştır. 2000 yılında Metrocity Projesi ile “En Başarılı Proje Ödülü”nü Türkiye’ye getirmiştir. 2011’de İstanbul’da düzenlenen kongrede ise yine bir ilke imza atarak sektör tarihinde rekor kırmış ve “en başarılı firma, kişi ve proje” kategorilerinde olmak üzere, üç ödülü birden almıştır. Böylece Fibrobeton’un bu alandaki dünya liderliği tescillenmiştir. Son olarak 2015 yılında, Dubai’de gerçekleştirilen kongrede de Fibrobeton “en başarılı proje” ödülü ile alanında liderliğini perçinlemiştir. www.fibrobeton.com.tr