(Sur Çelik Kapı): “Kapılar, doksan dakika boyunca yangına karşı dayanıklı olmalı…”

Sur Çelik Kapı’nın Yangın Danışmanı Ali Kuralay, 2007 yılından bu yana yürürlükte olan “binaları yangından koruma yönetmeliği”ne ilişkin detayları dile getirdi. Yangın kapılarının bu yönetmeliğe uygun üretilmesi gerektiğini vurgulayan Ali Kuralay, “Yürürlükte olan yönetmeliğe göre; kapıların doksan dakika boyunca yangına karşı dayanıklı olması gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelik kapsamında; bina sakinlerinin yangın esnasında binadan tahliyesini gerçekleştirerek emniyete almak ve yangının yayılmasını önlemek çok hassas bir konu. Yönetmelik; koridor kapıları, oda kapıları, tesisat odaları kapıları ve yangın merdivenlerine açılan kapılar gibi farklı kapı çeşitlerinin otuz ila yüz yirmi dakika arasında yangına karşı bir koruma sağlamasını bekliyor. Özellikle yangın çıkışına açılan kapıların 90 dakika süreyle yangına dayanıklı olması gerekliliğinden bahsediliyor. Ayrıca yapılan araştırmalara göre; Türkiye’de yılda ortalama 75 bin yangın çıkıyor, bunun 5 bini konutlarda gerçekleşiyor.

“11 farklı yapıdaki kapıyı yönetmeliğe göre test ediyoruz

Yönetmeliğin amacının yangının yayılmasını önlemek ve can kaybının önüne geçmek olduğunu belirten Sur Çelik Kapı Yangın Kapıları Danışmanı Ali Kuralay, “Bazı alanlarda camlı kapılar kullanılırken bazı alanlarda menfezli kapılar tercih ediliyor. Hepsi de sistem olarak yangına karşı dayanaklı olmak zorunda. Sur Çelik Kapı olarak biz, toplam 11 farklı yapıdaki kapıyı yönetmeliğe göre test ediyoruz. Şu ana kadar dört türün testini gerçekleştirdik; çalışmalarımız devam ediyor” açıklamasını yaptı. Yangına dayanıklı kapı yönetmeliğine uyan kapıların fiyat aralığı hakkında bilgilendirme yapan Kuralay, “Yurtdışı fiyatları 700 ila bin Euro arasında değişiyor. Yurt içi fiyatları ise bu rakamlar arasında çeşitlilik gösterebiliyor. Elbette bu fiyatlar güvenli ve sağlam bir sistemle yapılmış kapılar için geçerli. Daha düşük fiyatlara ürün bulmak tabii ki mümkün. Ancak bu ürünlerin kaliteden ödün verilerek hazırlanmış ürünler olacağını da unutmamak gerekir. Biz firma olarak danışmanlık yaptığımız ürünlerde bu tarz kalitesiz olanlara yer vermiyoruz” dedi.

Yangın kapısı üreten firma sayısının çok, fakat bahsedilen kriterlere uygun üretim yapan firma sayısının az olduğunu söyleyen Sur Çelik Kapı Yangın Kapıları Danışmanı Ali Kuralay, “Son kullanıcı olarak adlandırdığımız mekan ve işletme sahiplerinin bu konuda bilinçlendirilmesi gerekiyor. Ne aldıklarını, ne kullandıklarını iyi bilmeliler. Bu sayede kaliteli üreticilerin piyasadaki etki alanı yaygınlaşır. Kullanıcılar aldıkları kapının sertifikasını mutlaka istemeli ve sertifikaya uygun olup olmadığını da kontrol ettirmeliler” diye ekledi.