(ARREDAMENTO MİMARLIK), Yeni Yılın İlk Sayısıyla Raflarda!

Binat İletişim ve Danışmanlık bünyesinde, Uğur Tanyeli’nin koordinatörlüğünde ve Bülent Erkmen’in kapaklarıyla yayın hayatını sürdüren Arredamento Mimarlık’ın Ocak sayısında dosya konusu: “Mimarlığı Kitaba Dönüştürmek: Yürek Burkucu Bir Hikaye.”

Kitap yeryüzündeki mekanik araçlarla çoğaltılabilen, bugün bildiğimiz anlamda endüstriyel çoğaltım sonucu ortaya konan ilk nesne. Dolayısıyla üretilmeye başladığı günden itibaren kitaplar tasarlanmak zorunda kaldılar. Mimarlık kitabının ortaya çıkışı ve neleri değiştirdiği üzerine bir makale ile mimarlık kitabı tasarımına ilişkin bir konuşmanın metnine yer veren dosyada, mimarlığın nasıl kitap haline getirildiği, bunu yapma halinin neye işaret ettiği, bu yapılma biçiminin mimarlığı yapma biçimiyle ilişkisi irdeleniyor. Avrupa’ya uzunca bir değinmeyle açılan dosya, Türkiye’de ilk kitabın basılışından başlayarak mimarlık kitabı üretme serüvenini de aktarıyor.

Ocak sayısında Kengo Kuma & Associates mimarlığına ayrılan Profil dosyası ise, okuyucuya Kuma projelerinden bir seçkiyi Celal Abdi Güzer’in değerlendirmesi eşliğinde sunuyor. Bugün artık bir kamusal merkez ve rekreasyon odağı olarak yaşamını sürdüren Bomonti Bira Fabrikası’nın dönüşüm hikayesinin aktarıldığı sayıda; São Paulo merkezli mimarlık stüdyosu Studio MK27’nin üretimi ile Taylandlı mimarlar IDIN Architects’in güncel iki yapısı inceleniyor. Yusuf Civelek 305. sayıya, Furumori Koichi’nin Myoenji Kolumbaryumu’nda, Danteum projesine ve kimi güncel yapılara uzanan tasarımsal izleri okuduğu metniyle katkıda bulunuyor. Ayrıca Eylül 2016 tarihli Arredamento’da yayınlanmış olan “Sorunlu İlişkinin Ardından: Türkiye’de Modernist Mimarlık ve Geçmiş – I” başlıklı Günkut Akın yazısı hakkında Aykut Köksal’ın kaleme aldığı yanıt metni de bu sayıda yer buluyor.

Arredamento Mimarlık’ın 305. sayısına, başta D&R, İnkılap, Nezih, Remzi, Dost, Turan gibi kitabevleri olmak üzere CarrefourSA, Migros, Macro gibi zincir mağazalar ve büyük şehirlerin işlek yerlerindeki satış noktalarından ulaşılabilir.

Arredamento Mimarlık’a [abonelik.binatdanismanlik.com] adresinden abone olabilirsiniz.