(ARREDAMENTO MİMARLIK)’ın Aralık Sayısı Çıktı!

Binat İletişim ve Danışmanlık bünyesinde, Uğur Tanyeli’nin koordinatörlüğünde ve Bülent Erkmen’in kapaklarıyla yayın hayatını sürdüren Arredamento Mimarlık, Aralık sayısıyla raflarda. Derginin bu ayki dosya konusu: “Ahşabın Çağdaş Kullanımı: Eski Malzemeye Yeni İmkanlar.”

Ahşap mimarlıkta kullanılan kuşkusuz en eski malzeme. Bugün bile en güncel malzemelerden biri olmayı sürdürüyor. Ne var ki, yüzyıllarca pek çok farklı ahşap mimarisi geleneği geliştirilmiş bu topraklarda yeni ahşap kullanım denemeleriyle karşılaşılamıyor. Dosya, dünyadan güncel ve ayrıksı örneklerle böyle bir imkanın varlığını hatırlatıyor.

Aralık sayısında ayrıca; Richard Meier’in Latin Amerika’da gerçekleşen ilk projesi olan Leblon Ofisleri; Belçikalı tasarım stüdyosu OMGEVING’in iki güncel peyzaj tasarımı ile Seul merkezli tasarım stüdyosu Archihood WXY’ın Karahindiba Çiftliği de yer buluyor. Mimarların medyatik görünürlüğe büyük önem verdiği bir dönemde sadece tasarımlarıyla konuşmayı yeğleyen Norm Architects’in mimari üretimi ise kapsamlı bir Profil Dosyası ile inceleniyor. Kapanışı ardından 3. İstanbul Tasarım Bienali hakkında Meriç Öner’in “dışarıdan”, Pelin Derviş’in “içeriden” değerlendirmelerine yer veren sayının Geç Osmanlı-Erken Cumhuriyet dönemlerinin en ilginç kişiliklerinden biri olan Celal Esat Arseven’in “Yeni Mimari”sine ayrılan sayfalarında ise okuyucular Türkiye’nin ilk modernist mimarlık kitabını inceleme fırsatı bulacaklar.

Arredamento Mimarlık’ın 304. sayısına, başta D&R, İnkılap, Nezih, Remzi, Dost, Turan gibi kitabevleri olmak üzere CarrefourSA, Migros, Macro gibi zincir mağazalar ve büyük şehirlerin işlek yerlerindeki satış noktalarından ulaşılabilir.

Arredamento Mimarlık’a [abonelik.binatdanismanlik.com] adresinden abone olabilirsiniz.