(Aksa Jeneratör)’ün Hedefi, Dünya Pazarında İLK ÜÇE girmek…

Yaklaşık yirmi yıldır yurtdışında faaliyetlerini sürdüren ve hedefini dış pazar ağırlıklı büyüme olarak belirleyen Aksa Jeneratör, 160’ın üzerinde ülkeye ihracat faaliyeti gerçekleştiriyor. Cirosunun yüzde 65’ini yurtdışından elde ettiklerini dile getiren Aksa Jeneratör CEO’su Alper Peker; Afrika ve Hindistan gibi ülkelerin yanı sıra Avrupa’da da yatırımlarına devam ederek global jeneratör pazarındaki ilk 5’teki yerini ilk 3’e taşımayı hedeflediklerini vurguluyor.

Dış pazarda gelişme sürecindeki ülkeler ve değişen yaşam şartları jeneratör sektörüne büyük fırsatlar sunuyor. Dış pazardaki potansiyeli keşfederek stratejisini bu doğrultuda belirleyen Aksa Jeneratör, yıllık cirosunun yüzde ellisinden fazlasını yurtdışı operasyonlarından elde ediyor.

Alper Peker
Alper Peker

Yurtdışı atağına yaklaşık 20 sene önce Singapur ofisini açarak başladıklarını anlatan Aksa Jeneratör CEO’su Alper Peker; Dünya jeneratör üretim pazarı Uzakdoğu’ya yönelirken 2007 yılında Çin’deki ilk üretim tesisimizin açılışını yapmamızın global bir oyuncu olma yolunda attığımız en büyük adım olduğunu söyleyebiliriz. 2012 yılında dünyanın en önemli ve zorlu pazarları arasında yer alan Amerika jeneratör pazarına girerken rekabetin ve tüm zorlukların farkındaydık ve mücadeleye hazır bir şekilde üretim tesisimizin açılışını gerçekleştirdik. Bugün 160’ın üstünde ülkeye satış faaliyeti gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz yıl ciromuzun yaklaşık yüzde 65’ini yurtdışına, yüzde 35’ini ise yurtiçinde gerçekleştirdik” dedi.

Avrupa üzerinden Afrika ülkelerine

Amerika ve Çin’deki üretim tesislerinin yanı sıra satış ofisleriyle dünyaya ulaşan Aksa Jeneratör’ün hedefinde yeni yatırımlar bulunuyor. Hindistan ve Afrika’da atılım yapmak adına çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Aksa Jeneratör CEO’su Alper Peker,Avrupa’da yapılacak satın alım ile yükselmeye devam edeceklerini söylüyor.

Aksa Jeneratör CEO’su Alper Peker;Aksa Jeneratör olarak hedef pazarlarda şartları öğrenerek ve değerlendirerek yurtdışındaki birçok yeni pazarda yeni fırsatlar yakalıyoruz. Avrupa’da İtalya ve İspanya’da bir arayışımız var. Afrika ülkelerinde özellikle İspanyol şirketlerin önemli bir etkinliği var. Bunu değerlendirerek bölgedeki yerimizi sağlamlaştırırken, hedeflediğimiz satın almayla dünya sıralamasındaki yerimizi daha yukarıya taşıyacağız” dedi.

ABD, Çin, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Kazakistan, İngiltere, İran, Irak, Vietnam, Cezayir, Singapur, Gana ve Güney Afrika’da bulunan satış ofisleriyle dünyanın yedi kıtasına satış faaliyeti gerçekleştiren Aksa Jeneratör’ün hedefinde Brezilya ve Avustralya pazarlarında da payını geliştirerek, 2025 yılında 1 milyar dolar ciroyu yakalamak bulunuyor.