7. (Koçtaş) AÇIK FİKİR İç Mekan Tasarım Yarışması başladı!

Mimarlık, iç mimarlık ve endüstri ürünleri tasarımcılığı bölümü öğrencilerinin her sene heyecanla beklediği, alanındaki tek iç mekân tasarım yarışması olan ‘Koçtaş Açık Fikir İç Mekân Tasarım Yarışması’nın bu yıl yedincisi düzenleniyor. Öğrencilerin küçük konutlardaki mutfak tasarımı projeleriyle başvuracakları yarışmanın birincilik ödülü 10 bin TL olacak.

Koçtaş’ın 2010 yılından bu yana devam ettirdiği ve üniversitelerin mimarlık, iç mimarlık, endüstri ürünleri tasarımcılığı bölümü öğrencilerinin bireysel ya da ekip olarak başvurabileceği ‘Koçtaş Açık Fikir İç Mekân Tasarım Yarışması’nın yedincisi başladı.

Türkiye’nin en uzun soluklu tasarım yarışmaları arasında yer alan ‘Koçtaş Açık Fikir İç Mekân Tasarım Yarışması’ her yıl farklı bir temayla geleceğin tasarımcısı gençlerle buluşuyor. 31 Ekim’de start alan yarışmanın, bu yılki teması küçük konutlarda (1+1 veya 2+1) ‘mutfak tasarımı’ olarak belirlendi. Yarışma kapsamında öğrencilerden bu yıl; bir mutfakta yer alan hazırlama, pişirme, depolama, temizlik ve yemek yeme ihtiyaçlarını karşılayan ürünlerin ve bunların bir araya getirilme biçimlerinin tasarlamaları bekleniyor. Yarışma sonrasında dereceye giren ürünler Koçtaş’ın değerlendirmesinin ardından üretilerek ürün yelpazesi içinde yer alabilecek.

Yarışmanın jüri üyeleri arasında; Yüksek Mimar Erol Evgin, Y. Doç. Dr. Saadet Aytis (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi), Endüstri Ürünler Tasarımcısı Ali Bakova (ODTÜ), Prof. Dr. İnci Deniz Ilgın (Marmara Üniversitesi), Prof. Dr. Gül Koçlar Oral (İstanbul Teknik Üniversitesi), Yüksek Mühendis Prof. Dr. Hasan Şener ve Koçtaş Mutfak Kategorisi Grup Müdürü Mert Kesimer yer alıyor. Proje son teslim tarihinin 12 Şubat 2017 olduğu yarışmaya başvurular www.koctasacikfikir.com adresinden yapabilecek. Yarışmaya Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki endüstri ürünleri tasarımı, iç mimarlık ve mimarlık bölümlerinde öğrenim gören lisans öğrencileri bireysel ya da grup olarak katılabiliyor. Katılım şartnamesine ve başvuru ile ilgili bilgilere www.koctasacikfikir.com adresinden ulaşılabilir. Öğrenciler yarışma ile ilgili tüm sorularını 28 Kasım 2016 tarihine kadar acikfikir@koctas.com.tr e-mail adresine iletebilirler.

Bu yıl ‘Koçtaş Açık Fikir İç Mekân Tasarım Yarışması’nda birinci olan tasarımcı 10.000 TL para ödülü ve Koçtaş’ta 3 ay staj imkânı, ikinci olan tasarımcı 7.000 TL para ödülü, üçüncü olan tasarımcı ise 5.000 TL para ödülü kazanacak. İlk üç ödüle ek olarak, her biri 2.500 TL değerinde 5 adet de mansiyon ödülü bulunuyor. Yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri düzenlenecek bir törenle verilecek.