VEKAM’dan yeni sergi: ‘İroni ve Gerilim’

Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM), “İroni ve Gerilim” başlıklı sergiye ev sahipliği yapacak. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. M. Sinan Niyazioğlu’nun küratörlüğünde, 16 Kasım Çarşamba günü açılacak olan sergi, 5 Aralık Pazartesi gününe kadar Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi Füreya Koral Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilecek. Sergi, İkinci Dünya Savaşı yıllarında Türkiye’deki savaş algısını, bu algının İstanbul ve Ankara’da nasıl ayrıştığını görsel arşivlerle değerlendiriyor.

Koç Üniversitesi Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM), Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. M. Sinan Niyazioğlu’nun küratörlüğünde ve yayın editörlüğünde “İroni ve Gerilim” adlı sergiyi ziyarete açıyor. 16 Kasım günü kapılarını açmaya hazırlanan sergi, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi Füreya Koral Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilecek. Sergi, 5 Aralık Pazartesi gününe kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

“İroni ve Gerilim” başlıklı arşiv sergisi, İkinci Dünya Savaşı yıllarında Türkiye’deki savaş algısını dönemin propaganda ürünlerinin görsel rehberliğinde değerlendiriyor. Sergi, savaş yıllarında ülke içinde tasarlanan, basılan ve dolaşıma sokulan askeri albümler, resmî bültenler, halkevi yayınları, posta pulları, popüler kültür ve karikatür dergileriyle izleyicileri buluşturmayı amaçlıyor.


VEKAM Hakkında:

Başkent Ankara ve çevresiyle ilgili araştırmalar yapan Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM), bilim, kültür ve sanat dünyasına hizmet amacıyla 1994 yılında kuruldu. VEKAM bünyesinde, Vehbi Koç’un hayatına ait belgelere dayanarak gerçekleştirilen çalışmaların yanı sıra Ankara ve çevresinin kültürel mirasının, tarihinin ve ekonomisinin araştırılması, belgelenmesi ve korunmasına yönelik akademik çalışmalar yürütmektedir. VEKAM ayrıca Ankara ve çevresi ile ilgili kitap, tez, makale ve süreli yayınlardan oluşan kapsamlı uzmanlık kütüphanesi ve zengin arşiviyle her yaştan araştırmacıya hizmet sunmaktadır. Ankara konusunda dünya çapında bir başvuru kaynağı olmak VEKAM’ın öncelikli hedefleri arasında yer alırken, VEKAM yayınları da her geçen gün gelişen bir kaynak haline gelmektedir.