Çağdaş Sanatçı İSMET DOĞAN’ın “Melez Anlatılar” KİTABI ile “Ben Bir Bedenim” SERGİSİ Sanatseverlerle Buluştu!

Çağdaş sanat üzerine 30 yılı aşkın bir zamandır eserler üreten İsmet Doğan’ın kariyeri boyunca ürettiği çalışmalar üzerine yazılan yazılar, “Melez Anlatılar” kitabında birleşirken bu yazılara dair oluşturulan kronolojik görüşler, 140 eserden oluşan “Ben Bir Bedenim” sergisiyle Hasköy İplik Fabrikası’nda vücut buldu.

Türk çağdaş sanatının önde gelen isimlerinden Çağdaş Sanatçı İsmet Doğan’ın Ferda Keskin’in editörlüğünde derlediği “Melez Anlatılar” kitabı ile Franziska Niemand’ın küratörlüğünü üstlendiği “Ben Bir Bedenim” sergisi, 31 Ekim 2016 tarihinde Hasköy İplik Fabrikası’nda gerçekleştirilen kitap lansmanı ve sergi açılışı ile sanatseverlerle buluştu. dDf, Ege Yapı, Manifesto İletişim, İyilik için Sanat Derneği, Sergikur, Space ve Tepta sponsorluğundaki sergi, 3 Aralık 2016 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

İsmet Doğan
İsmet Doğan

İsmet Doğan: “Maruz kaldığım şeyi yeni bir bağlamda ele alıyorum”

Bir monografi olarak yayınlanan Melez Anlatılar, Ferda Keskin’in editörlüğünde, sanatçı İsmet Doğan’ın 30 yıllık çalışmalarını derlemesiyle ortaya çıktı. Kitap, İsmet Doğan’ın kariyeri boyunca ürettiği çalışmalar üzerine yazılan yazıların yanı sıra Ulya Soley ile yapılan uzun bir söyleşiden oluşuyor.

Deniz Şengel, Ahmet Bozkurt, Nami Başer, Alphan Akgül, Marcus Graf ve Ayşe Lucia Batur gibi farklı disiplinlerden gelen yazarların metinlerinin yer aldığı ve 17 bölümden oluşan kitap, öncelikle Robinson Crusoe, Pandora, Mephisto gibi kitabevlerinde okurlarıyla buluşacak.

Melez Anlatılar kitabını değerlendiren çağdaş sanatçı İsmet Doğan; “Karşılaştığım, maruz kaldığım şeyi yeni bir bağlamda ele alıyorum. Müdahale ediyor ve temellük edileni kendime mal ederek yeni bir bağlama oturtuyorum. Yani, kendiliyorum” yorumunda bulundu.

Ben Bir Bedenim; ‘dış’ ile ‘iç’ arasındaki çatışma…

İsmet Doğan’ın son 30 yılda ürettiği geniş kapsamlı çalışmalara dair kronolojik bir görüş sağlamayı amaçlayan Ben Bir Bedenim sergisi, farklı serilerin altında yatan temaları birbirine bağlamaya ve sanatçının faaliyetlerini besleyen ana fikre yanaşmaya çalışıyor. Toplam 140 eserden oluşan sergi, İsmet Doğan’ın bugüne kadar ortaya koyduğu tablolarından fotoğraflarına, videolarından enstalasyonlarına, heykellerinden kolajlarına ve hatta aynalarla olan çalışmalarına kadar hemen her eserinde ‘Dış’ ile ‘İç’ arasında çatışma olduğunu ortaya çıkarıyor.

Serginin küratörü Franziska Niemand’a göre İsmet Doğan, sürekli ve tutarlı olarak dıştan etkilenen ve dış tarafından inşa edilen, bedensel olarak tescil edilmiş kimliklerle ve içsel arzularla başa çıkıyor. Serginin bir zamanlar yün üretilen, terk edilmiş ve yakında yıkılacak olan Hasköy İplik Fabrikası’nda açılması ise İsmet Doğan’ın ‘dikme’ düşüncesinin esas olduğu sanatına uygun ve eşsiz bir atmosfer sağlıyor.