Mahalle Sohbetleri’nde: Mahallelerin Hafızalardaki Renkleri

Orhan Kolukısa, Ayşegül Kuruç, Yener Torun, Banu Binat

3.İstanbul Tasarım Bienali’nin bu sene ilk kez düzenlenmeye başlanan, kent sakinlerini tasarımla buluşturan Yaratıcı Mahalleler Programı kapsamında 23 Ekim 2016 tarihinde Salon İKSV’de “Mahalle Sohbetleri” gerçekleşti.

Gün boyu süren panel kapsamında Banu Binat moderatörlüğüde Ayşegül Kuruç, Orhan Kolukısa ve Yener Torun’un katılımıyla “Mahallelerin Hafızalardaki Renkleri” oturumu gerçekleşti. Oturumda, 3. İstanbul Tasarım Bienali Yaratıcı Mahalleler Programı kapsamında PETRA The Flooring Co. ve Binat İletişim Danışmanlık’ın organizasyonu ve PonceBloc‘un desteği ile Sarıyer’de yapılan renk atölyesinden yola çıkılarak kent hafızasında renklerin yeri konuşuldu.

8-9 Ekim 2016 tarihlerinde Sarıyer’de PETRA The Flooring Co.’nun ofis binasında gerçekleştirilen “Sarıyer’de bir Hatırlatıcı: Renk” atölyesinin yürütücülerinden, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Ayşegül Kuruç, renk ile nasıl çalışmaya başladığından, daha önce Kayseri’de belediye işbirliğiyle, öğrencilerle yapılan bir atölye çalışmasından ve Sarıyer’deki atölyeden bahsetti.

Mimar ve mimarlık fotoğrafçısı Orhan Kolukısa oturumda kentlerin renklerine odaklandı. “İstanbul karanlık bir metropol” diyen Kolukısa, “Blade Runner” filminde renklerin yardımıyla yaratılan tasarlanmış distopya ortamından örnek vererek İstanbul’un tasarlanmadan meydana gelen renk karmaşasına değindi.

Instagram’da ‘cimkedi’ ismiyle paylaştığı fotoğraflarla tanınan Yener Torun, “bir define avı”na benzettiği fotoğraf çalışmalarından bahsetti. Çoğunlukla kentin çeperlerinde çektiği fotoğrafları kadrajlayarak kendi alternatif gerçekliğini yarattığını söyleyen Torun binaları bulundukları mekândan soyutladığını ve renk doygunluğu ile duyuları artıran bir kompozisyon oluşturduğunu anlattı.

Oturum boyunca mahalle ölçeğinden kent ölçeğine, mimariden fotoğrafa renk, rengin hafızalardaki yeri konuşuldu.

Yaratıcı Mahalle’ler programı hakkında detaylı bilgi için:
www.bizinsanmiyiz.iksv.org/etkinlikler

PETRA Renk Atölyesi hakkında detaylı bilgi için:
renkatolye.wordpress.com