[kitap]: Mülkiyeti Geri Almak?

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), Sanat ve Kültürel Çalışmalar kategorisinde Mülkiyeti Geri Almak? adlı kitabı yayımladı. Kamusal alan sanat profesörü Marysia Lewandowska ve güncel sanat küratörü Laurel Ptak’ın derlediği kitap, Süreyyya Evren tarafından Türkçeye kazandırıldı. Kitap; kültür, siyasal ekonomi, maddi olmayan üretim ve kamusal alan üzerinden mülkiyet kavramını anlayamaya, kapitalist sistemin verdiği uyarıları değerlendirerek “Kültürün, bilginin sahibi kim, üretiminin, dolaşımının koşulları, siyaseti ve ekonomisi nelerdir?” sorularının yanıtını bulmaya çalışıyor.

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından yayımlanan, kamusal alan sanat profesörü Marysia Lewandowska ve güncel sanat küratörü Laurel Ptak’ın kaleme aldığı, Süreyyya Evren’in Türkçeye kazandırdığı Mülkiyeti Geri Almak? adlı kitap raflardaki yerini aldı.

Mülkiyeti Geri Almak?, genelde dokunulmaz veya sarsılmaz görülen mülkiyete ve mülksüzleştirmeye ve bunun nasıl mümkün olabileceğine odaklanıyor. Denemelerin, sanat projelerinin ve sohbetlerin özgün biçimde bir araya getirilmesinden oluşan kitap, sanatçı Marysia Lewandowska ile küratör Laurel Ptak tarafından dört yılı aşan bir sürede kavramsallaştırıldı ve ortaya konuldu.

Mülkiyeti Geri Almak? kültür, siyasal ekonomi, maddi olmayan üretim ve kamusal alan üzerinden mülkiyet kavramını anlamaya, kapitalist sistemin verdiği uyarıları değerlendirerek “Kültürün, bilginin sahibi kimdir ve günümüzde bunların üretiminin, dolaşımının koşulları, siyaseti ve ekonomisi nelerdir?” sorularının cevabını bulmaya çalışıyor.

Marysia Lewandowska’nın ve Laurel Ptak’ın Mülkiyeti Geri Almak?’ta, sunulanın ötesine geçecek bir gelecek tartışmasının merkezinde mülkiyet koşulları meselesinin yattığına dair ısrarları, çok yönlü bağlamlarımız dâhilinde esin verici olmayı sürdürüyor. Kitap, müştereklerimizi keşfetmeye, sorunsallaştırmaya ve genişletmeye yönlendiriyor ve bunları çalışmalarımıza yedirmek konusunda meydan okuyor.

Kitap, kültür, ekonomi politik, maddi olmayan üretim ve kamusal alan arasındaki çekişmeli ilişkilere dair dikkatli bir inceleme. Sayfalarında sanatçılar ve teorisyenler programlama, küratörlük, eko­nomi, ekoloji, imgeler, müzik, yayıncılık, korsanlık ve çok daha fazla­sını çeşitli yönlerden ele alıyor.

Kitaptaki denemeler ve sanat yapıt­ları, bedenden mahkeme salonuna, sunucuya, müzeye kadar geniş bir alanı tarıyor; geçtiğimiz on yıllar içerisinde mülklendirmenin kendi­sinin önemli biçimlerde nasıl değiştiğinin inceliklerini ortaya çıkarıyor.


Künye Bilgisi:

Mülkiyeti Geri Almak?

Derleyenler: Marysia Lewandowska, Laurel Ptak

İngilizceden çeviren: Süreyyya Evren

Yayına Hazırlayan: Ümran Küçükislamoğlu

Düzelti: Nihal Boztekin

Kitap tasarımı: Gökçen Ergüven

Kapak tasarımı: Darren Wall

Fiyat (KDV Dâhil): 34 TL

ISBN: 978-605-9389-08-2

Barkod: 9786059389082

Ana Kategori: Sanat, Kültürel Çalışmalar

Ebat: 13,5 x 20 cm

Sayfa Sayısı: 278

Kapak Türü: Karton Kapak

Detaylı bilgi ve kitabı satın almak için: kup@ku.edu.trwww.kocuniversitypress.comwww.kocuniversitesiyayinlari.com


Koç Üniversitesi Yayınları Hakkında

Koç Üniversitesi’nin “mükemmellik merkezi” olma hedefinin barındırdığı öncülük arzusunu benimseyen Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), yayımladığı kitapları, kendi alanlarının en ileri bilgisini sunacak başlıklar arasından seçiyor.

KÜY kitaplarının satışlarından elde edilen gelir, Koç Üniversitesi öğrencilerine burs vermekte kullanılıyor.