MURAL İSTANBUL FESTİVALİ 5. yılında!

Mural İstanbul Festivali 5. yılında da Kadıköy sokaklarını renklendirmeye devam ediyor. 2012 yılında Yeldeğirmeni’nde başlayan festivale şimdiye kadar yerli yabancı birçok mural sanatçısı katıldı. Boş bina cephelerine yapılan resimlerle Kadıköy’ün sokakları açık hava sergi alanına dönüştü ve 25’ten fazla bina cephesi sanatçılar tarafından özgün çalışmalarla renklendirildi. Festival kapsamında yapılan bazı eserler geçtiğimiz yıllarda dünya çapında en iyi mural eserleri listesinde yer aldı.

Kadıköy Belediyesi’nin organize ettiği festival, Türkiye’de bina cephelerinin tümüyle boyandığı ilk etkinlik olma özelliğini taşıyor. İlki 2012 senesinde Yeldeğirmeni bölgesinde düzenlenen etkinlik geçen sene Rustam Qubic’in eseriyle başlamış, Wicx, Esk Reyn ve Furkan Nuka Birgün’ün Kadıköy Belediyesi Hasanpaşa Binası üzerine yaptıkları çalışmayla sona ermişti.VS9A1898Bu yıl 7 Eylül 2016 tarihine dek sürecek sokak sanatı festivalinde Arjantin / Buenos Aires’ten gelen Chu, İstanbullu sanatçılar Ares, Lakormis, Tabone ve Eskişehir’den The Writer Material önceden belirlenmiş mahallelerde çalışmalarını yapacaklar. The Writer Material, Kadıköy Belediyesi tarafından Gençlik Sanat Merkezi olarak kullanılmak üzere satın alınarak restore edilen eski Özdemiroğlu Kız Lisesi’nin ahşap binasının yan kısmındaki alana kolektif bir çalışma yapacak. Bu yıl festival bünyesinde şimdiye kadar yapılan çalışmaların yer aldığı bir katalog da hazırlanacak.

Festivalin bu seneki programı şöyle:

25-31 Ağustos 2016: Ares – Acıbadem Mahallesi, Bedrettin Sokak, No: 5.

29 Ağustos – 4 Eylül 2016: Lakormis – Osmanağa Mahallesi, Hasırcı Sokak, No:20.

1-7 Eylül 2016: The Writer Material – Kadıköy Belediyesi Gençlik ve Sanat Merkezi, Hasanpaşa Mahallesi, Nazifbey Sokak, No: 18.