(Daikin Türkiye) AR-GE çalışmalarını hızlandırdı!

Doğrudan yatırımcı ve üretici kimliği ile Türkiye’de 5 yıldır faaliyet gösteren iklimlendirme alanında öncü marka Daikin, Türkiye’deki Ar-Ge çalışmalarına hız verdi. Mevcut ürünlerde teknoloji ve kaliteyi yükseltirken maliyet düşürücü güncellemeler yapan Daikin Ar-Ge ekibi, yeni ürün geliştirme çalışmaları da yürütüyor.

Japonya’daki Ar-Ge merkezi ile koordinasyon içinde çalışan Daikin Türkiye Ar-Ge Birimi hakkında bilgi veren Daikin Ar-Ge ve Kalite Departman Müdürü Serhan Kılıç, “Grup felsefesinde müşterisinin henüz aklına gelmeyen ihtiyaçlara çözüm üretmeyi benimsemiş bir şirket olarak Daikin, teknoloji, Ar-Ge ve inovasyon konularına da büyük önem veriyor. Daikin’in Ar-Ge ekibinde Japonya’da yaklaşık 1.000, dünya genelinde ise toplam 2.000’e yakın kişi çalışıyor. Yayınladığımız yıllık patent adedi ise ortalama 1.300 civarında. Daikin iklimlendirme sektöründeki liderliğini de bu özelliğine borçlu. VRV sistemler gibi bugün tüm dünyada yaygın hala gelmiş ürünlerin keşfi ve geliştirilmesi, dünya çapında ülkelerin tercihi haline gelen çevreci soğutucu akışkanların geliştirilmesi, Ururu Sarara gibi sınıfının en teknolojik kliması olan cihazların üretilmesi, evsel ürünler ve malzeme teknolojisine bağlı daha birçok inovasyonlara imza atmış olmamızın nedeni de güçlü bir Ar-Ge ekibinin olması. Daikin Türkiye olarak biz de bu çalışmaları eş zamanlı olarak ülkemize getiriyor hem de yeni yeni projelere eşlik ediyoruz. Daikin Türkiye Ar-Ge birimi, Daikin Europe bünyesindeki EMEA Design Group’un bir üyesi olarak çalışmalar yaparken, Japonya’daki merkez Ar-Ge birimi ile birlikte de ortak projeler yürütüyor. Bunun sonucunda mevcut ürünlerimizde teknoloji ve kaliteyi yükselterek maliyet düşürücü güncellemeler yaparken, yeni ürün geliştirme çalışmaları da yapıyoruz.”

Daikin Türkiye Ar-Ge Departmanı’nın, 15 Temmuz 2016 tarihi itibariyle 5746 sayılı Kanun kapsamında sağlanan teşvik ve muafiyetlerden yararlanma hakkını 263’üncü Ar-Ge Merkezi olarak elde ettiğine dikkat çeken Kılıç, “Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı – Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü tarafından atanmış olan Değerlendirme ve Denetim Komisyonunca yapılan muhtelif inceleme ve sorgulamalar neticesinde elde edilen bu sonuç, bize birçok avantaj sağlayacak olmasının yanı sıra, altından kalkacağımızdan şüphemiz olmayan ve bizi inovasyon ve gelişim yönünde kamçılayacak ilave iş ve sorumluluklar da getirmektedir. Çok yeni bir gelişme olarak sizlerle paylaştığımız bu haber, bizim için bir sonuçtan ziyade bir başlangıcı simgeliyor” diye konuştu.

AR-GE çalışmaları üretime olumlu yansıdı

Yürütülen tüm bu çalışmaların bir sonucu olarak Daikin Türkiye’nin yıllık split klima üretiminin son 3 yılda 20 bin adetten 300 bin adete çıktığını açıklayan Kılıç, Daikin Türkiye Ar-Ge Departmanı’nın bugüne kadar tamamladığı ve halen üzerinde çalıştığı projeler hakkında ise şu bilgiler verdi:

  • İkincil projeleri saymazsak bugüne kadar Digifel, Ecofel ve Integrity serisi konvansiyonel kombiler, Digifel yoğuşmalı kombi ve tank ısıtıcı modeli, Integrity yoğuşmalı kombi, FWE ve FWA serisi kanallı fancoiller, klima santralı ekonomik serisinin ve tüm tipler için yazılım geliştirmesinin tamamlanması ve alüminyum döküm yoğuşmalı kombi eşanjörü projelerini hayata geçirdik. Tüm bu projelerimiz hâlihazırda seri üretim kapsamında.
  • Bunlara ilaveten GSI split klimanın 3 farklı versiyonunun ve VAM FA havalandırma cihazlarının Daikin bünyesindeki diğer ülkelerden Hendek’teki üretim tesislerimize transferleri gibi ülkemize ciddi ilave üretim katkısı sağlayan projeleri de tamamlamış bulunmaktayız.
  • Halen NDJ diye adlandırdığımız Daikin markalı komple yeni bir kombi serisi üzerinde çalışıyoruz. Tamamlandığında, şu ana kadar gerçekleştirilen en büyük projemiz bu kombi serisi olacak.
  • Ayrıca GSI klimalarda önemli bir maliyet düşürme projesi yürütüyoruz. Bunların yanında farklı kombi, fancoil ve klima santrali projelerimiz de mevcut. Ayrıca ürün bazında çeşitli transfer projeler üzerinde de çalışmaya devam ediyoruz.

Türkiye’nin rekabet gücüne katkı sağlayacak

İklimlendirme sektörünün artan tüketici bilincinin de etkisiyle bundan sonraki gelişimini teknoloji, Ar-Ge ve inavosyon üzerinden sürdüreceğini vurgulayan Kılıç, sözlerine şöyle devam etti: “Daikin olarak iklimlendirme sektöründeki öncü rolümüzü gaz yakan ısıtma sistemlerinde Daikin’in global Ar-Ge üssü olarak Türkiye’de sürdürmeye devam edeceğiz. Daikin Türkiye olarak hem sektörümüzün hem de ülkemizin gelişimi için Ar-Ge konusundaki faaliyetlerimizi artırarak devam ettireceğiz. İnanıyoruz ki bu çalışmalar ülkemizin rekabet gücüne de olumlu yansıyacak. Örneğin NDJ kombi serisi ile sadece iç pazardan değil Avrupa kombi pazarından ciddi bir pay almayı hedefliyoruz. Ar-Ge çalışmaları ile üretimi desteklenen bir iklimlendirme sektörü, Türkiye’nin ihracatına önemli katkılar yapacaktır. Ar-Ge çalışmalarının sonucunda kazanan sektörümüz ve ülkemiz olacaktır.”


1463139381_DaikinDaikin Türkiye Hakkında:

Türkiye’de 1978 yılından beri distribütörler vasıtasıyla faaliyetlerini sürdüren Daikin, Temmuz 2011’de Airfel’i satın alarak Türkiye iklimlendirme sektörünün iddialı bir yatırımcısı olmuştur. Daikin Türkiye bugün ısıtma, soğutma ve havalandırma alanında Türkiye’nin en geniş ürün gamına sahip şirketidir. Daikin Türkiye çatısı altında bulunan Daikin ve Airfel markalarının iklimlendirme sektörüne yönelik kombi, klima üniteleri, panel radyatörler, fancoil, klima santralleri vb. farklı ihtiyaçlara uygun son teknoloji ile üretilmiş ürünleri bulunmaktadır. Merkez ofisi İstanbul’da bulunan Daikin Türkiye; 6 bölge müdürlüğü, 159 bayi, 8 Sakura bayi, 9 showroom, 500 satış noktası ve 500’ün üzerindeki yetkili servisiyle Türkiye’nin geniş bir coğrafyasına hizmet verebilmektedir. Türkiye’nin yanı sıra Doğu Avrupa, Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın da Ar-Ge, üretim ve lojistik üssü olarak konumlanan Daikin Türkiye, CIS ülkelerinin (Azerbaycan, Özbekistan, Gürcistan, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Ermenistan) ve Kuzey Irak ile KKTC pazarlarının sorumluluğunu da üstlenmiştir.

Daikin Hakkında:

Osaka-Japonya’da 1924 yılında kurulan Daikin Industries Ltd., bugün 145 ülkede 18 milyar doları bulan cirosu, 60.000’den fazla çalışanı ve 82 tane üretim tesisi ile dünya ısıtma, soğutma, havalandırma ve flurokimyasal ürünlerinde sektör lideridir. Konut, ticari ve endüstriyel iklimlendirme uygulamaları için müşterilerinin değişen ihtiyaçlarını gözeten Daikin, tüm dünyada ürün geliştirme alanındaki öncü yaklaşımları ve entegre çözümlerinin rakipsiz kalitesi ve kullanışlılığıyla tanınmaktadır. Daikin Türkiye’nin de bünyesinde yer aldığı Daikin Europe NV, 1972 yılında Avrupa pazarına yenilikçi ürünlerini sunmak için Belçika Oostende’de kurulmuştur. Daikin Industries Ltd.’in yüzde 100 iştiraki olan Daikin Europe NV, 5.500 çalışanı, Belçika, Türkiye, Çek Cumhuriyeti (2), Almanya, İtalya ve İngiltere’deki 7 üretim tesisiyle Avrupa’nın en büyük klima, ısı pompası ve soğutma cihazı üreticisidir. Bugüne kadar 500.000’in üzerinde kurulumu gerçekleştirilen Daikin Altherma, Avrupa’da en çok satan ısı pompası sistemleridir.

Detaylı bilgi için: www.daikin.com.tr