(Gönye Tasarım)’dan ev sıcaklığında bir mekan: Park Mavera Satış Ofisi

Mimar Yelin Evcen ve İç Mimar Gönül Ardal ortaklığındaki Gönye Proje Tasarım tarafından İstanbul Başakşehir’de yer alan Park Mavera konut projesi kapsamında tasarlanan Park Mavera Satış Ofisi, satış ekibi ile müşteriler arasında ev sahibi-misafir ilişkisi yaşatan, samimi iç mekan kurgusu, ince tasarım detaylarıyla öne çıkıyor.

Park Mavera Satış Ofisi projesinin ana temasını oluşturan “samimiyet” vurgusunun iç mekandaki yansımaları, mekanın tümünde kendini hissettiriyor. Masabaşı satış mantığının bir kenara bırakıldığı Park Mavera Satış Ofisi’nde, kullanıcılar için özel olarak tasarlanan oturma grupları ile konfor üst düzeye çıkarılırken, mekanın ferahlığı; yeterli mahremiyete sahip küçük ölçekli satış alanları ile mekan için özel olarak tasarlanan yarı açık seperatörlerle sağlanmış. Mekanın geneline kullanışlı çözüm önerileri getirilerek köşelerin yumuşatılması ve eğrisel geçiş kullanımına ağırlık verilmiş. Zeminde oluşturulan platformlar ile sirkülasyon ve ağırlama alanları birbirinden kot ve malzeme farkıyla ayrıştırılmış.

Gönye Proje Tasarım tarafından Park Mavera Satış Ofisi’nin tümünde kullanılan renk, doku ve aksesuarlar, mekandaki seçkin ve davetkar ortamı vurgulayacak şekilde kurgulanmış. Düşeyde kullanılan siyah mermer, oniks ve pirinç aksamlar ile modern bir görünüm elde edilirken, duvar kağıdı ve kumaş kaplama ile zeminde tercih edilen ahşap parke ve özel üretim halı kombinasyonuyla sıcak bir mekan algısı yaratılarak aynı zamanda olası akustik problemlere de çözüm getirilmiş. Kullanılan malzemeler dışında mekanın bazı bölümlerinde tercih edilen düşey akustik panellerle akustik konfor kuvvetlendirilmiş. Modern mobilyalardaki renk ve doku kullanımı mekanın bütünüyle uyumlu ahşap aksamlı, sarı-yeşil tonlarının hakim olduğu kumaş kaplamalarla hem satış ofis tasarımına uygun olarak, hem de rahatlıktan ödün vermeyecek şekilde özenle seçilmiş.

Satış ofisi tasarımlarında önemli kriterlerinden biri olan aydınlatma seçimleri, tasarım ve seçilen malzemelerin en doğru şekilde yansıtılması açısından Park Mavera Satış Ofisi’nde de üzerinde çokça düşünülen konulardan biri olmuş. Duvarlarda kumaş kaplamaların arasında kullanılan oniks, arkadan ışıklandırıldığında hissedilen doğal dokusu ve yaydığı sıcak ışık sayesinde, satış ofisinin kendine has kimliğinin oluşmasına katkı sağlamış. Mekanın genelinde tercih edilen gizli ışıklandırma, istenilen seçkin ve sıcak ortamın oluşturulmasına zemin hazırlarken, geometrik tasarımları ile öne çıkan sarkıt aydınlatmalar, ev havası veren şapkalı abajurlar ve dairesel platformların işlevini vurgulayan taş formunda plafonyerler, genel konseptin hedeflenen atmosfere ulaşmasında büyük rol oynamış.


Gönye Proje Tasarım Hakkında:

Mimar Yelin Evcen ve İç Mimar Gönül Ardal tarafından kurulan İstanbul merkezli iç mimarlık ofisi Gönye Proje Tasarım, çözüm ortağı olarak birlikte yol aldığı inşaat ve gayrimenkul yatırım şirketleri ile rezidans, toplu konut ve ofis projeleri başta olmak üzere bir çok iç mimari projeye imza atıyor.

Tasarladığı mekanlarda yaşayacak kişilerin zevkleri, yaşam tarzları ve ihtiyaçları doğrultusunda başladığı projeleri, işverenin verilerine uygun olarak hazırladığı konsept sunumu, fiyat analizleri, uygulama projelerinin hazırlanması, proje imalat takibi, kalite kontrol süreci ve iş programı ile zamanında teslim etmenin önemini bilerek gerçekleştiren Gönye Proje Tasarım, projenin tasarım öyküsünden uygulamanın son noktasına kadar, bir yandan ince detaylarla oluşan konsept bütünlüğünü korumak için özen gösterirken diğer yandan da belirlenen maliyet hesapları çerçevesinde projeyi tamamlamak ilkesiyle çalışıyor.

Üretimlerini hayal ettiği mekanlara işveren memnuniyeti ile sonuçlanan konsept ruhunu tattırma ve birbirini tekrar etmeyen kaliteli projelere imza atma hedefiyle gerçekleştiren Gönye Tasarım, ele aldığı projeleri, işlevsel ve estetik tasarım anlayışı ile yönlendirerek sektörde fark yaratıyor.