(GROHE)’den ULAŞILABİLİR LÜKS araştırması: “Lüksün tanımı değişti…”

GROHE ile trend araştırmalarında uzman Zukunftsinstitut’un birlikte gerçekleştirdiği “Ulaşılabilir Lüks” araştırması sonuçları, lüks konseptin geçmişe göre çok daha bireysel, fiyat etiketinden bağımsız ve kitlelerin daha kolay erişebildiği bir noktaya taşındığını gösterdi. Lüksün ulaşılabilir olmasındaki etkenler arasında teknolojik ilerleme, varlıklardaki genel artış, küreselleşme ve lüks olanaklara internet üzerinden kolay erişim yer alıyor.

“Ulaşılabilir Lüks” araştırmasına göre, lüksün sosyal statü ve maddi zenginlik ile bir tutulduğu günler geçmişte kaldı. Günümüzde, Almanların sadece yüzde 11’i, Amerikalıların yüzde 21’i ve Çinli tüketicilerin yüzde 35’i özellikle yüksek fiyata sahip bir ürünün lüks olarak nitelendirileceğini düşünüyor.

Bireysel refah ve yaşam kalitesi hiç olmadığı kadar önem kazanırken, lüks algısının bireysel ve kültürel farkındalıkları ile de bağlantılı olduğu görülüyor. Dünyanın her yerinde, sağlık ve sağlam sosyal yapılar hayatta arzulanan şeyler listesinin üst sıralarında yer alıyor.

Teknoloji, küreselleşme, varlık artışı ve internet lüksü ulaşılabilir kılıyor

Çalışmada vurgulanan bir diğer önemli nokta da lüksün ulaşılabilir hale gelmesi. Önceleri seçkin bir grup insana “özel” görülen birçok lüks, bugün kitlelerin erişebileceği bir hale gelmiş durumda.

GROHE AG CEO’su Michael Rauterkus,konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Aynı durumu kendi ürünlerimizde de görüyoruz. 2008 yılında, ilk dijital olarak kontrol edilebilen batarya serisi GROHE Ondus®’u piyasaya sürdük. Yenilikçi teknolojiler alanındaki bu büyük atılım, gelişimimizde önemli bir aşamaya da işaret ediyordu. O dönemde, bu ürünü herkes açısından makul fiyatlı hale getirebilecek şekilde imal edemiyorduk. On yıl sonra, akıllı teknoloji çağında birçok şeyin değişmiş olması artık başlangıçtaki teklifimizden kayda değer ölçüde farklı bir dijital yelpaze sunabilmemize imkan veriyor” dedi.

Ürünün değerini altı unsur belirliyor

Son derece sübjektif bir konsept olan lüksün tanımlanmasında altı belirleyici özellik fiyat, kalite, pratik ve fonksiyonel katma değer, tasarım, ayrıcalıklı olma ve sembolik güç olarak sıralanıyor. Benzerlerine kıyasla sürdürülebilir ve adil üretime daha fazla önem veren markalar farklı algılanıyor.

Kalite, bir üründen beklenen kilit unsurların en önemlisi. Ürünün uzun ömürlü olması aynı zamanda “yaşam kalitesi” anlamına da geliyor. Emek ve zamandan tasarruf sağlayan ürünler tercih ediliyor.

Teknoloji, kullanışlı olduğu ölçüde değerli görülüyor. Tüketiciler teknolojinin daha fazla konfor ve rahatlık getirmesini bekliyor.

Bir lüks olarak yaşam alanı

Araştırmaya göre yaşam alanlarından biri olan ev, insanların algısında özel bir role sahip. Dünyanın dört bir yanında evlerini rahatladıkları bir alan olarak gören insanlar konforlu yaşam alanları ve maksimum yaşam kalitesine değer veriyor.

Banyo ve mutfakta en önemli kriter “yüksek kalite”. Ayrıca, araştırmada yer alan tüm ülkelerdeki katılımcılar, hem banyo hem de mutfakta kullanışlı fonksiyonlar ve yüksek düzeylerde konfor sunan ürünler istiyor.

GROHE, konfor ve fonksiyonellik beklentisini karşılıyor

Geniş bir tüketici grubunun daha kolay bir şekilde lükse erişebildiği ancak bunun lüksün önemini azaltmadığı günümüzde, bu iki yönün birbiriyle bağdaştırılması, sıhhi tesisat donanımı üreticileri için önemli bir görev anlamına geliyor. GROHE bu heyecan verici zorluğun üstesinden gelmek için pazara yenilikçi ürünler sunmak konusunda eşsiz bir konumda bulunuyor.

Araştırmaya katılanların da beklediği üzere teknolojiyi kullanışlılıkla birleştiren GROHE’nin inovasyon konusundaki başarısı büyük ölçüde kullanıcı dostu ürünleri ve katma değerli tüketici deneyiminden kaynaklanıyor. Bunun örneklerinden biri olan GROHE Rainshower® SmartControl duş ünitesi, tüm fonksiyonların doğrudan sezgisel kontrolünü kullanıcının parmak uçlarına taşıyor.

GROHE’nin, Sensia® Arena klozet sistemi gibi ürünleri ise banyolara yönelik çağdaş lüks beklentilerini tam olarak karşılıyor. Sadece su ve sıcak hava kullanan klozet sistemi, temassız bir temizlik deneyimi sağlayarak hassas ciltlerin kağıt ve kimyasal maddeler ile tahriş olmasını önlüyor ve tazelenmesini sağlıyor. Tüm ayarlar, uzaktan kumandayla veya bir uygulama kullanarak kişiselleştirilebiliyor. Kokular anında ortadan kaldırılırken yapışmaz yüzeyler de yenilikçi yıkama teknolojileri ile bir araya getirilerek klozetin pırıl pırıl, hijyenik ve mikropsuz kalması sağlanıyor. GROHE Sensia® Arena ile, çağdaş lüks ve kullanıcı dostluğu beklentilerini karşılarken kullanıcıların sağlığına da sürdürülebilir bir şekilde katkıda bulunuyor.

GROHE, tüketicilerin kullanım değeri açısından yaşamlarında önem taşıyan ve beklentilerini karşılayan yenilikçi, yüksek kaliteli ürünler sunma stratejisini sürdürüyor.


“Ulaşılabilir Lüks” Araştırması Hakkında:

“Ulaşılabilir Lüks” başlıklı çalışma, GROHE adına, merkezi Frankfurt’ta bulunan Zukunftsinstitut tarafından gerçekleştirilmiştir. Çalışma, piyasa araştırması firması YouGov tarafından 13-15 Nisan 2016 tarihleri arasında 2.018 Alman, 27-28 Nisan 2016 tarihleri arasında 2.170 Amerikalı ve 28 Nisan ve 5 Mayıs 2016 tarihleri arasında 1.050 Çinli tüketicinin katılımı ile gerçekleştirilen çevrimiçi araştırmaya dayanmaktadır. 1998 yılında kurulan düşünce kuruluşu Zukunftsinstitut, türünün en etkili trend ve fütürist araştırma kuruluşları arasında yer almaktadır. Zukunftsinstitut, tüm geleceğe bakan karar alıcılar tarafından merkezi bir bilgi kaynağı olarak kendini konumlandırmıştır.

GROHE Hakkında:

GROHE dünyanın önde gelen sıhhi tesisat donanımları sağlayıcısıdır. GROHE Group, global GROHE markası kalite, teknoloji ve tasarımın yanı sıra “Pure Freude an Wasser” felsefesini sunmayı amaçlayan sorumluluktan oluşan marka değerlerinden güç almaktadır.

GROHE’nin dünya çapında 6.000 civarında çalışanı bulunmaktadır. GROHE’nin Almanya’daki çalışan sayısı yaklaşık olarak 2.400’dür. GROHE, Almanya’daki üç üretim tesisinin yanı sıra, diğer pazarlarda da birçok tesise sahip. GROHE, banyo ve mutfak ürünleri portfolyosuyla, 2014 yılında 1,2 milyar Avro tutarında konsolide satış rakamına ulaşmıştır.

Ocak 2014’te LIXIL Group ve Japon Kalkınma Bankası tarafından satın alınan GROHE Group halen satışlarının yüzde 85’ini Almanya dışında gerçekleştirmektedir. LIXIL Group, inşaat malzemeleri ve ev teçhizatları sektörlerinde küresel bir liderdir. Nisan 2015’ten tarihinden itibaren geçerli olmak üzere LIXIL Group’un global sıhhi tesisat ürünleri iş kolu yeni LIXIL Su Teknolojisi Grubu (LWTG) iş birimine entegre edilecektir. GROHE, LWTG içinde bağımsızlığını sürdürecektir.