(KALE GRUBU) ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ Sürecinde de USTANIN yanında!

Yapı sektörü çalışanlarına ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ zorunluluğu getirilmesiyle birlikte belge vermeye yetkili sayılı kuruluşlardan biri olan Kaleseramik Vakfı İktisadi İşletmesi ustaları belge sahibi yapıyor. Bugüne kadar Kaleseramik ve Kalekim’in desteği ile sektöre binlerce nitelikli usta kazandırdıklarını belirten KSV Genel Müdürü Yusuf Kınay “26 Mayıs 2016’dan itibaren inşaat sektöründe MYK belgesiz usta çalışamayacağı için henüz belge sahibi olmayan ustalara yönelik düzenlediğimiz belgelendirme çalışmalarını hızlandırdık” dedi.

Yusuf Kınay
Yusuf Kınay

Kurulduğu günden beri ustaların mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmesi için Türkiye’nin dört bir yanında eğitim çalışmalarına imza atan KSV, zorunlu hale getirilen ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ konusunda da ustalara destek veriyor. Yapı sektörünün önemli iş kollarından olan ‘Seramik Karo Kaplamacısı’, ‘İnşaat Boyacısı’, ‘Isı Yalıtımcısı’ ve ‘Su Yalıtımcısı’ olmak üzere 4 ayrı dalda ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ vermeye yetkili olan KSV İktisadi İşletmesi; Kalekim ve Kaleseramik’in eğitim desteğiyle ustalara sınav yapıyor, sınavda başarılı olanlar ise Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanıyor.

İnşaat sektörüne binlerce sertifikalı ve nitelikli usta kazandırdık”

Kaleseramik Eğitim Vakfı olarak, yapı sektörünün kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak ve ustaların mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmek amacıyla 25 yıldır düzenlediği mesleki eğitimlerle bugüne kadar 10 bine yakın ustaya Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı sertifika verdiklerini belirten KSV Genel Müdürü Yusuf Kınay, “Sürdürdüğümüz eğitim çalışmaları ile yapı sektöründe daha kaliteli hizmet ve uygulamanın yolunu açtık. KSV olarak, sürdürdüğümüz eğitim ve KSV İktisadi İşletmesi olarak faaliyet gösterdiğimiz sınav ve belgelendirme çalışmaları ile sektöre ve ustalarımıza katkıda bulunmaya devam edeceğiz” dedi.

Günümüzde mesleki eğitimin öneminin daha da arttığını vurgulayan Yusuf Kınay, “Eğitimlerde başarılı olan ustalara belge vermeye başladığımızda, sertifikasız işçi çalıştırılmasına engel olacak yasa henüz çıkmamıştı. Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu’nda yapılan düzenlemeyle birlikte, 26 Mayıs 2016’dan itibaren sektörde MYK belgesiz usta çalışamayacağı gibi, bu belgesi olmayan işçiyi çalıştıran işverene her işçi için idari para cezası verilecek. 26 Mayıs’a çok az bir süre kaldığı için henüz belgesini almamış ustalarımızın ve daha önceden Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikası olan tüm ustalarımızın bir an önce KSV İktisadi İşletmesi’nin sınav ve belgelendirme sistemine başvuruda bulunmasını bekliyoruz” diye konuştu. 1463409500_KSV_Yusuf_K__nay_02Kalekim ve Kalesaramik’ten ustalara destek hattı

‘Seramik Karo Kaplamacısı’, ‘İnşaat Boyacısı’, ‘Isı Yalıtımcısı’ ve ‘Su Yalıtımcısı’olarak çalışan ve ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ olmayan ustalar, www.ustakulubu.com ya da www.ksviktisadiisletme.org adreslerinden, Çanakkale Seramik, Kalekim ve Kale bayi ve yetkili servislerinden 4 farklı meslek grubuna ait başvuru formlarını rahatlıkla doldurabiliyor. Ayrıca her türlü soru ve talepler için 0850 222 87 82 numaralı Kalekim İletişim Merkezi’nden ya da 444 52 53 numaralı Kaleseramik İletişim Merkezi’nden ustalara destek veriliyor.