ÇEVRECİ VE TEMİZ ENERJİNİN VAZGEÇİLMEZİ OLAN YENİLENEBİLİR ENERJİ SEKTÖRÜ ADALET ARIYOR

 

YENİLENEBİLİR ENERJİDE DÜNYANIN GELİŞMİŞ ÜLKELERİNDEKİ GİBİ ÇEVRE MAHKEMELERİ KURULSUN

Türkiye’de özellikle çevreci ve temiz enerjinin olmazsa olmazı olan yenilenebilir enerji alanındaki mahkeme süreçlerinde yaşanan yürütmeyi durdurma kararları, yenilenebilir enerji sektörünü isyan ettirdi. Sektörün yasa koyucudan dolayısıyla TBMM’nin ilgili komisyonlarından talebi net: Türkiye’de de dünyanın gelişmiş ülkelerindeki gibi Çevre Mahkemeleri kurulsun…

Türkiye Yenilenebilir Enerji Sektörü adalet arıyor. Türkiye’deki çevreci enerji alanında özellikle de Rüzgar Enerjisi alanında bilinçsizce yapılan iptal başvuruları, başta Rüzgar Enerjisi Sektörü olmak üzere tüm Yenilenebilir Enerji Sektörünü isyan ettirdi.

Sektör yetkilileri ve uzmanların “olur olmadık” açılan iptal davalarının, Türkiye’nin Paris İklim Zirvesi’nde konulan hedefin gerisinde kalmasının yanı sıra Rüzgar Enerjisi Sektörüne de milyonlarca dolarlık zarar verdiğini ifade ediyorlar.

Sektör yetkilileri ve akademik çevreler, çevreci ve temiz enerjinin vazgeçilmezliğinin başta dünyanın önde gelen çevre örgütleri tarafından da sürekli vurgulandığına dikkat çekerek, Türkiye’deki yatırımların bu alanda gecikmesinin, başta İstanbul ve İzmir olmak üzere hava kirliliğinin artışına da neden olduğunu vurguluyorlar.

1459412966_evreci_Enerji_Derne__i_Ba__kan___Tolga___all__

 

Yetkililer, Tüketici Mahkemeleri, Fikri Sınai Mahkemeler, İcra Mahkemeleri gibi Yenilenebilir Enerji Sektöründe de Çevre Mahkemeleri kurulmasını öneriyorlar. Dünyanın gelişmiş ülkelerindeki Çevre Mahkemeleri örneklerine dikkat çeken Çevreci Enerji Derneği Başkanı Tolga Şallı, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Türkiye Yenilenebilir Enerji Sektörü başta Rüzgar Enerjisi alanı olmak üzere Türkiye için yeni bir sektör. Ama yeni olması öneminden bir şey kaybettirmiyor. Çünkü Rüzgar Enerjisi olmak üzere tüm yenilenebilir enerji sektörünün Türkiye’de hayati önemi var. Biri iklim değişikliğine ilişkin diğeri de Türkiye’nin enerji açığına ilişkin. Ne var ki böylesine hayati bir sektör, üzülerek söylemeliyim ki manipüle bazı grup ve kişiler tarafından milyonlarca dolarlık zararlara uğratılıyor. Hiçbir mesnet ve dayanağı olmadan adeta birer tiyatroyu andıran bu durum da adaleti geciktiriyor ve ülkemiz milyonlarca dolarlık zararlara uğruyor. Başta İsveç, Danimarka, Avustralya, Çin ve Yeni Zelanda olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde Çevre Mahkemeleri adı altında mahkemeler, tıpkı bizim ülkemizdeki Tüketici Mahkemeleri, Fikri ve Sınai Mahkemeler, İcra Aile Mahkemeleri gibi İhtisas Mahkemeleri olarak çalışıyor. Türkiye’de de bu uygulama kesinlikle yerleşmelidir.”

Dünyadaki Çevre Mahkemeleri uygulamalarına ilişkin ulaşabilecek linkler

Nerelerde Var:

Danimarka ve Finlandiyahttps://law.pace.edu/sites/default/files/IJIEA/jci…

Çinhttps://law.pace.edu/sites/default/files/IJIEA/Wan…

Amerikahttp://www.littlerock.org/citydepartments/district…

Dünyada Çevre Mahkemesi’ne sahip ülkeler:

İsveç, Danimarka, Finlandiya, Belçika, Hollanda (sadece ayrı bir temyiz mercii dairesi olarak),İrlanda, Avusturya (Senato ve ombudsman), Macaristan (ombudsman), Yunanistan, İspanya, Çin, Japonya, Güney Kore (Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Komisyonu), Tayland, Filipinler, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Amerika (çoğu eyalette), Kanada, Bahamalar, Şili, Bolivya, Brezilya, Costa Rica

Avustralya, Yeni Zellanda, Güney Afrika Cumhuriyeti, Kenya, Tanzanya, Nijerya, Liberya, Fildişi Kıyıları, Sudan, Malavi

Son 2-3 yıldır yoğun çalışmalar yapan ülkeler ise:

İngiltere, İskoçya ve Hindistan