Çimento sektöründeki ilk YEŞİL BİNA SERTİFİKASI (Çimsa)’nın oldu…

Çimsa Eskişehir Fabrikası Yemekhane Binası, sürdürülebilir arazi, enerji verimliliği, mimari tasarım, malzeme ve kaynaklar açısından yapılan değerlendirme neticesinde, 110 üzerinden 82 puan alarak LEED Platin Sertifikası’na değer bulundu.

Çimsa Eskişehir Fabrikası’nın alternatif mimari projeler arasından seçilerek 2015 Ekim ayında hayata geçirilen yeni Yemekhane Binası, LEED Platin Sertifikası’na değer bulundu. Enerji verimliliğinin yanı sıra sürdürülebilir arazi, mimari tasarım, malzeme ve kaynaklar gibi başlıklar üzerinden yapılan değerlendirme neticesinde Yemekhane Binası, ‘yeni bina’ kategorisinde 110 üzerinden 82 puan almayı başardı.

Çimento sektöründeki ilk yeşil bina sertifikasını alan Çimsa Yemekhane, böylece Türkiye’de bulunan 12 platin projeden sonra 13. sırada yer aldı.

Bina yapımı sırasında ortaya çıkan hafriyat tamamen çimento üretiminde kullanılarak %100 geri dönüşüm sağlandı. Eski binanın yıkımı sırasında ortaya çıkan diğer atıklar ise fabrikanın kendi atık bertaraf tesisinde değerlendirildi. Sonuç olarak %78 oranında geri dönüşüm sağlandı. Yapının genelinde sürdürülebilir yapı malzemeleri kullanılırken, binanın cephe tasarımında ‘yıllanma değeri’ dikkate alınarak herhangi bir imitasyon malzemeye yer verilmedi. Bu şekilde cephe eskidikçe binanın görsel değerinin desteklenmesi, binanın gelecekte en az bakım masrafıyla değerini yitirmeden kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayabilmesi öngörüldü.1459321163_Cimsa_Eskisehir_Yemekhane_4

%61 enerji, %54 su tasarrufu sağlandı

Enerji ve gün ışığı modellemeleriyle %61 oranında enerji tasarrufu sağlayan bir bina inşa edildi. Su verimliliğini artırmak ve şebeke suyu kullanımını minimuma indirmek için yüksek su verimli armatürler ve düşük hacimli rezervuarlar tercih edildi. %54 şebeke suyu tasarrufu, %100 peyzaj suyu tasarrufu sağlandı.

Binanın ısınması için Eskişehir Fabrikası klinker üretim fırınlarındaki atık ısı kullanılmıştır. Böylece herhangi fosil yakıt kullanılmadan bina ısıtılmış ve enerji tasarrufu elde edilmiştir.1459321163_Cimsa_Eskisehir_Yemekhane_3

Sağlığa ve doğaya saygılı bina

Gün ışığı modellemeleri yapılarak inşa edilen, %86 gün ışığından yararlanan binanın içinde karbon sensörleri bulunuyor. Bina içindeki karbon oranı yükseldiğinde otomatik olarak içeriye temiz hava gönderiliyor. %98 manzaralı bir alana oturtulan binanın malzeme seçimlerinde doğaya ve insana zarar vermeyen malzemeler tercih edildi. Geri dönüşümlü malzeme kullanım oranı %31 oldu. Yemekhane binasında tüm mekanlar doğal ışık ve taze hava alabiliyor.1459321163_Cimsa_Eskisehir_Yemekhane_2

Tek bir ağaç bile zarar görmedi!

Yaklaşık bin m² kapalı alana sahip proje, iki katlı olarak tamamen çevresel faktörler ve veriler doğrultusunda şekillendirildi. ‘Yeşilin korunması’ proje tasarımında dikkate alınan en önemli faktör olurken, proje öncesi tüm ağaçların rölevesi alınarak tamamı korundu ve bina, mevcut ağaçların oluşturduğu çeper içerisinde yapılandırıldı.

Diğer yandan yağmur suları kanalizasyona gönderileceğine, fabrikanın içindeki habitat alanına gidiyor. Türkiye’de ilk ve tek olan habitat alanı, geçmişte kil ocağı olarak kullanmış olan büyük çukurluğun gölet haline getirilmesiyle yaratılmıştır. Göletin çevresi 10 binden fazla ağaçla ve 150’den fazla türden bitki ile yeşillendirilmiştir. Orada geçmişte oluşturulan gölette doğal yaşamın devam etmesi için ek su kaynağı sağlanmış oldu.1459321163_Cimsa_Eskisehir_Yemekhane_1

LEED® nedir?

LEED®, “Leadership in Energy and Environmental Design” cümlesinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe’ye “Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik” olarak çevrilmiştir. LEED, USGBC (United States Green Building Council – Amerikan Yeşil Binalar Konseyi) tarafından oluşturulmuş yeşil binaların derecelendirilmesini sağlayan sertifika sistemidir. LEED sertifikası, projenin yeşil bir yapı olduğunu onaylamaktadır.


 

Çimsa hakkında

Türkiye’de sanayinin önde gelen kuruluşları arasında yer alan Çimsa, 1972 yılında kurulmuştur. Çimsa bugün, Mersin, Eskişehir, Kayseri, Niğde ve Afyonkarahisar’da bulunan 5 entegre fabrikası, Ankara’da bulunan bir öğütme tesisi, Marmara terminali ve Malatya Çimento Paketleme tesisiyle faaliyetlerini sürdürmektedir.

Beyaz çimento alanında dünyanın ilk iki markasından biri olan Çimsa, Hamburg (Almanya), Trieste (İtalya), Sevilla ve Alicante (İspanya), Gazimagusa (KKTC), Köstence (Romanya) ve Novorossiysk’de (Rusya) bulunan terminalleriyle uluslararası bir çimento üreticisidir.

Çimsa, pazar odaklı yaklaşımı ve geniş dağıtım ağıyla müşterilerinin ürün ve hizmet ihtiyaçlarını eksiksiz ve zamanında karşılamaktadır. Paydaşlarının güvenilir bir iş ortağı olarak, gelecek nesillere uzanacak yaşam alanları ve altyapıları için gerekli malzemeleri sağlamaktadır.

Çimsa, gri çimentonun yanı sıra ürettiği beyaz çimento ve kalsiyum alüminat çimentosu gibi özel ürünlerle de inovasyon konusunda Türkiye’de çimento ve yapı malzemeleri sektörüne öncülük etmektedir. Tüm paydaşlarına değer yaratan ve karlı büyümeye odaklanan Çimsa, bunu gelecekte de sürdürmeyi hedeflemektedir.

Daha fazla bilgi için: www.cimsa.com.tr1459321163_CIMSA_Logo