Türkiye, (Şişecam Düzcam) Desteğiyle DESIGN HARBOURda!

Ünlü tasarımcı Tamer Nakışçı, Şişecam Düzcam’ın desteğiyle, Hong Kong’da gerçekleştirilen Design Harbour Sergisine Türkiye’yi temsil eden tek sanatçı olarak katılacak. Art Basel Sanat Fuarı ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek Design Harbour özel seçkisinde Michael Young, Daniel Libeskind gibi dünyaca ünlü isimlerle birlikte yer alan Nakışçı, sergide Şişecam Düzcam ürünü cam ve Flotal aynalar kullanarak geliştirdiği Mirage adlı enstalasyonunu sergileyecek.

Studio Nakışçı ve Futureisblank markasının kurucusu, tasarımcı Tamer Nakışçı, dünyaca ünlü sanat fuarı Art Basel Hong Kong ile aynı dönemde gerçekleştirilecek Design Harbour’a Şişecam Düzcam desteğiyle katılacak. Design Harbour’a davet edilen tek Türk tasarımcı olan Nakışçı, sergide tamamen Şişecam Düzcam ürünü cam ve Flotal ayna kullanarak tasarladığı bir enstalasyon sergileyecek.

SONY DSC22 – 27 Mart tarihleri arasında Hong Kong’da düzenlenecek olan Art Basel Sanat Fuarı her yıl 60 binden fazla ziyaretçiyi ağırlıyor. Hong Kong’ta Causeway Bay’da bulunan Hong Kong’un ilk lüks tasarım oteli Lanson Place’de Art Basel Sanat Fuarı ile aynı dönemde gerçekleştirilecek olan sergide, ünlü tasarımcı Tamer Nakışçı Şişecam Düzcam ürünü cam ve Flotal aynalar kullanarak tasarladığı enstalasyonu sergileyecek.

Nakışçı’nın tasarladığı Mirage adlı enstalasyon; özel cam modüllerinin arkasına yerleştirilen mum ışıklarının yarattıkları yansımalar ve üç boyutlu etki sayesinde adeta havada asılı duran bir alev bulutu, çöldeki gibi bir serap etkisi yaratıyor.

Farklı düzcam ürünlerinin potansiyellerini keşfetmeye devam etmek ve insanların hayatına sunmak için sabırsızlandığını dile getiren Tamer Nakışçı “Hong Kong’da yer alacağım bu uluslararası sergi bu nedenle benim için oldukça özel bir önem taşıyor. Şişecam Düzcam’a projeye verdiği destek ve vizyonundan dolayı tekrar teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Geleceğe dair güçlü bir vizyona ve tutkuya sahip disiplinler arası bir tasarımcı olan Tamer Nakışçı insan, mekân ve obje arasındaki duygusal ve fiziksel etkileşimleri sorgulayarak çalışmalarında form, teknoloji ve malzemeyi yalın ve beklenmedik biçimlerde bir araya getiriyor. Sanatçı geçtiğimiz yıl Londra Royal Academy of Arts’da da bir enstalasyon gerçekleştirmişti.

Tamer Nakışçı
Tamer Nakışçı

 

Şişecam Düzcam Hakkında

Cam sektörünün global oyuncusu konumundaki Şişecam Topluluğu bünyesinde faaliyet gösteren Şişecam Düzcam, Türkiye düzcam pazarının lideri ve Avrupa’nın en büyük iki üreticisinden biri konumundadır. Bugün Türkiye’de Kırklareli, Mersin, Bursa, Ankara yurtdışında ise Bulgaristan, Romanya, Almanya, Slovakya, Macaristan, Rusya, Hindistan ve Mısır olmak üzere toplam 9 farklı ülkede üretim yapan Şişecam Düzcam, Avrupa’da 2’nci, dünyada ise 5’inci büyük düzcam üreticisidir.

“Temel camlar” (düzcam, buzlu cam, ayna, lamine cam, kaplamalı cam, mimari projelere yönelik camlar), “otomotiv camları”, “enerji camları” ve “beyaz eşya camları”olmak üzere dört ana ürün grubunda faaliyet gösteren Şişecam Düzcam inşaat, otomotiv, enerji, beyaz eşya, mobilya ve tarım gibi birçok sektöre girdi sağlamaktadır.

Şişecam Düzcam hedeflediği pazarlarda müşteri ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan nitelikli ve kaliteli ürünleri, sürekli gelişen teknolojisi ve çevrenin korunması bağlamında enerji tasarrufuna yönelik çalışmalarıyla rekabet gücünü artırarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

www.sisecamduzcam.com

Tamer Nakışçı Hakkında

Tasarım kariyerine 2004 yılında Fiat Advanced Design Concept Lab – Milano’da başladı. 2005’te “Nokia 888” adlı tasarımı ile ilk uluslararası ödülünü kazandı. 2009 yılında Avrupa Birliği tarafından “Avrupa’nın 100 yaratıcı genç yeteneği” arasında gösterilen Tamer Nakışçı, tasarımları ile Design Plus, Red Dot ve IF Design Awards, başta olmak üzere birçok prestijli ödüle layık görüldü.

2015 yılı itibariyle çalışmalarına Londra – Istanbul arasında devam eden tasarımcı, özellikle son dönemde Wallpaper*, TL Mag, Dwell gibi birçok önemli uluslararası yayında yer aldı, Villa Noailles, ICFF Studio, Royal Academy of Arts gibi önemli platformlarda işlerini sergiledi.

Tamer Nakışçı ürün tasarımından, mekân tasarımı ve enstalasyonlara kadar uzanan projelerine İstanbul merkezli Studio Nakışçı ve Londra’da kurduğu tasarım markası Futureisblank ile devam etmekte.

www.tamernakisci.com