[Proje] : Kat Mekatronik Çatalca Fabrika ve Yönetim Binası

Proje Adı: KAT MEKATRONİK ÇATALCA FABRİKA VE YÖNETİM BİNASI

İSTANBUL, 2016

Mimari:  OĞUZ BAYAZIT MÜHENDİSLİK İNŞAAT SANAYİ LTD. ŞTİ.

İç Mimari:  OĞUZ BAYAZIT MÜHENDİSLİK İNŞAAT SANAYİ LTD. ŞTİ.

Peyzaj: Proje / ENGİN AKTAŞ

İşveren: KAT MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ TİC. LTD. ŞTİ.

Çatalca Serbest Bölge’de, eğimli bir topografyada bağımsız  ada parsel üzerinde inşaa edilen fabrikada, mimari kurgu; yapının işletme performansının ve kullanıcı konforunun en üst düzeyde tutulabilmesi amacıyla, fiziksel çevre kontrolü ile ilişkili mühendislik tasarımlarıyla ve enerji modellemesiyle paralel yürütüldü. Bu sayede işletme maliyeti optimize edildi, üretim / yaşam alanları kurgulanırken, fabrika tasarımının temel paremetrelerinden ekolojik / yeşil bina hedefi de gerçekçi bir yöntemle ele alındı.

Mimari yerleşim plan çözümlemelerinde; kullanım sıklığı, amacı, ihtiyaç duyulan mekan büyüklükleri ve benzeri parametrelerle farklılaşan üretim, ofis, depo alanlarının fabrika yapısı içerisinde bulunacağı bölgelerin belirlenmesinde, klasik işletme senaryolarına paralel olarak enerji modellemesiyle bağlantılı mühendislik tasarım çalışmaları da belirleyici oldu. Bu bağlamda fabrikada günlük üretim döngüsü sırasında mekanların ortaya çıkardığı ısı enerjisi ile atıkların türleri ve miktarları, özellikle mekanik sistemi destekleyecek yaklaşımlarla ele alınarak kat planlarının oluşturulmasında birer parametre olarak değerlendirildi.

Yapı yatay ve düşey düzlemde iki paralel senaryo ile ele alındı. Yatayda,çevre yapılar açısından daha geniş görsel derinliğe ve verimli gün ışığına sahip kuzeydoğu yönüne( eğimin en alt noktası ) ofis bloğu yerleştirilmiş,üretim holleri,bilgisayar kontrollü insansız çalışan bir depoyu çekirdek kabul edecek şekilde ofis bloğuyla kontrollu olarak ilişkilendirildi. Bu sayede, her katta üretilen ham veya bitmiş mamul yatayda (ve düşeyde), üretim alanlarının etrafında sarmalandığı depoya eşzamanlı aktarılabildi. Düşeyde,ofis ve montaj blokları temel hizasında ortak üretim alanlarının üzerinde yükseltilerek  ofis alanlarının direkt üretimle ilişkili olan departmanları hem ofis bloğunun içerisinde tutuldu hem de üretimle içiçe konumlandırıldı. Eğim nedeniyle doğal ışık kapasitesi düşük olan üretime ait temel hizasındaki bölgeler daha gürültülü çalışan ve daha az işci barındıran mekanlar için ayrıldı. Depo, düşeyde sanal bir asansör gibi, farklı katlarda yapılan üretim ve montajlar sanki tek bir düzlemde kurgulanmışcasına,imalatın sürekliliğini koparmayacak şekilde hem bir ara durak hem de köprü gibi çalışmak üzere kurgulandı.

Fabrikada cip ve benzeri küçük parçaların üretilmesi nedeniyle, yapının ana taşıyıcı strüktüründen başlayıp ince işleriyle bitecek tüm imalat aşamalarında toza karşı direnç ön planda tutuldu. Bu bağlamda yapı, üretim alanlarında ihtiyaç duyulan geniş strüktürel açıklıkların oluşturulabilmesi için sıkca kullanılan kaset tipi döşeme yerine, tozun tutunabileceği yüzey alanını azaltacak yeni nesil balonlu plak döşemeye göre projelendirildi. Yapının deprem hareketlerine karşı daha dirençli hale getirilebilmesi amacıyla, yüksek tonajli pres makinalarinin kullanıldığı üretim alanları temel üzerine yerleştirildi ve dilatasyonla ofis bloğuyla olan yapısal bağı koparıldı.

Enerji modellemesinden elde edilen veriler doğrultusunda kabuk katmanlaşması, cephedeki doluluk boşluk oranları, güneş kontrol elemanlarının yerleri ve yönleri belirlendi. Kabuk tasarımında çinko, aluminyum gibi işletme ve bakım maliyeti düşük yeni nesil yapı malzemeleri tercih edilerek tasarıma dair farklı bakış açıları  yakalanmaya çalışıldı.

Cephe:

 • Çinko Cephe Kaplaması sinus levha : Inter-Lockin
 • Kafes Sistem: Rheinzink
 • Fibre Cement Cephe Paneli : Eternit
 • Alüminyum Cephe Sistemleri: Çuhadaroğlu

Sirkülasyon: Kone [asansör], ARDLIFT[duraklı asansör]

Mekanik: LG – VRF[Isıtma/Soğutma Sistemi], REHAU, ALFA INNOTEC[Process Isıtma Soğutma Sistemi], REHAU, RAUPIANO PLUS[Sessiz Atık Su Tesisatı], AOSmith, FRAENKISCHE[Kullanım Temiz Suyu Tesisatı], DYNAIR, CLIVET, CIAT, AFS[Havalandırma Sistemi]

Aydınlatma: LUMİNA, LİTPA

Bitirme İşleri:

 • Yükseltilmiş Döşeme
 • Halı: AGK
 • Epoksi, Poliüretan, ESD zeminler: BASF
 • Seramik Kaplamalar: Seranit
 • Alçıpan Tavan, Akustik Alçıpan Tavan: Knauf
 • Akustik Metal Asma Tavan: ASPEN
 • Lamel Asma Tavan: ASPEN
 • Buffle Ahşap Tavan: ASPEN
 • Alçıpan Duvar: Knauf
 • Gaz Beton Duvar: YTONG
 • Akustik Alçıpan Duvar: Knauf
 • Cam Bölme Duvar: ASPEN
 • Akustik Ahşap Kaplamalar: ASPEN

Islak Hacim: VitrA

proje_karti_43