(Iglo Architects), MIPIM Awards 2016 finallerinde!

Iglo Architects tarafından tasarlanan ICI Fabrika ve Yönetim Binası, mimarlığın Oscar’ı olarak kabul edilen MIPIM Awards 2016’da “Best Futura Project” kategorisinde finale kalma başarısını gösterdi. Iglo Architects, aynı zamanda MIPIM Awards finallerinde yarışacak olan tek Türk mimarlık ofisi oldu.

Her yıl Fransa’nın Cannes şehrinde gerçekleştirilen MIPIM Uluslararası Gayrimenkul Fuarı kapsamında verilen MIPIM Awards’ta finale kalan projelerden oluşan kısa liste açıklandı. Iglo Architects tasarımı ICI Fabrika ve Yönetim Binası, “Best Futura Project” kategorisinde yarışacak olan, aralarında dünyaca ünlü Mimar Zaha Hadid’in tasarımının da olduğu, 4 projeden biri olma başarısını gösterdi. Iglo Architects, aynı zamanda MIPIM Awards’ta finale kalan tek Türk mimarlık ofisi oldu.

Fransa merkezli Reed Midem tarafından 15-18 Mart 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan MIPIM Fuarı’nın ödüllerine bu yıl farklı kategorilerde çok sayıda ülkeden proje başvurusu alındı. Ödül bünyesinde toplam 11 kategoride 44 proje finale kalma başarısını gösterdi.

Finale kalan tüm projeler, aralarında Sergey Kuznetsov, Ralf Niebergall ve Denis Valode gibi mimarlık dünyasının önemli isimleri ile gayrimenkul sektörünün duayenlerinin yer aldığı jüri karşısında yarışacak. Jürinin seçtiği kategori birincisi projeler, MIPIM Fuarı’nın ikinci gününde gerçekleşecek olan görkemli bir organizasyonla açıklanacak.

ICI Fabrika ve Yönetim Merkezi

Iglo Architects tarafından Terzioğlu Holding için tasarlanan ICI Fabrika ve Yönetim Binası, Tuzla Kimya Sanayicileri Organize Sanayi Bölgesi’nde, 11.000 m2 arsa içinde inşa ediliyor. Projenin yer aldığı parselin ana yoldan araç girişine uygun oluşu, bağımsız bir ofis ve bölgenin ihtiyacı olan kafe ve restoranların inşa edilmesine olanak sağlamış. Çekme mesafelerinden kalan alanın, emsale göre yapılabilecek maksimum taban alanından büyük olması, binanın ikiye bölünüp ofis ve üretim fonksiyonlarının ayrı bloklarda yer almasını mümkün kılmış. Üretim ve ofis bloklarının çekme sınırlarına yerleştirildiği yapı alanının orta kısmında ise bir iç bahçeye yer verilmiş. Her iki fonksiyonun birbirinden ayrıldığı yapıda, iç bahçe tasarımıyla, üretim ve ofis bloklarına ışık alan ekstra cepheler kazanılmış. İki blok arasında yerleştirilen çekirdekler ile binalar arası geçişin sağlandığı projede kafe ve restoranların birer cephesi de iç bahçeye bakıyor.


 

Iglo Architects Hakkında:

Iglo Architects, 2001 yılında Zafer KAROĞLU ve Esen AKYAR tarafından kuruldu. Bugüne kadar farklı sektörlerden gelen müşterileri için Türkiye’deki birçok şehirde ve yurt dışında mimari tasarım, proje ve uygulama alanlarında hizmet verdi. Mimarlık alanında işlevsel tasarımlar ve uygun maliyetli çözümler üreten Iglo Architects, kullanıcılara yepyeni bir tasarım süreci yaşatıyor. Müşteri memnuniyetinden ve özenli bir ekip çalışmasından ödün vermeyerek yoluna devam ediyor.

ICI Uluslararası Halı Yatırım Sanayii, Pazarlama ve Dış Ticaret A. Ş.

Terzioğlu Holding bünyesinde yer alan ICI Uluslararası Halı Yatırım Sanayi, Pazarlama ve DışTicaret A.Ş. 42 yıllık geçmişiyle Türk ve dünya halı sektörünün önemli firmalarından biridir. Firmanın ürettiği, bugün sadece müzelerde, özel koleksiyonlarda ve antika tacirlerinde bulunabilen belirli ekol ve dönemlere ait, geleneksel el halılarının röprödüksiyonlarının çokyüksek kalitesi ve başarısı, prestijli, uluslararası halı yarışmalarında alınan ödüller ve uluslararası müzayede evlerinin raporlarıyla tescillenmiştir. Firma son 5 yıldır, geleneksel el dokuması halılar yanında, eski kullanılmış el dokuması, Anadolu halı ve kilimlerini (daha değerliye) dönüştürerek patchwork halı, kilim ve mobilyalar da üretmekte… Bu alanda gerek ürünlerinin kalitesi, gerekse üretim kapasitesi bakımından dünyanın en büyük firmasıdır. Firma kaliteli ürünlerinin yanısıra, etik ticaret ilkeleri ve çevre duyarlılığı ile de önemli bir profile sahiptir. Üretim süreçlerinin yanısıra üretim tesislerini de çevre dostu, enerji-verimli hale getirmek üzere, Iglo Architects’in tasarladığı yeni binasını LEED sertifikasyonu ile inşa etmektedir.