(Autodesk) ve İ.T.Ü. işbirliği inşaat sektörü çalışanlarını BIM-teknolojisine hazırlıyor!

3D tasarım yazılımı lideri Autodesk ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) işbirliğiyle oluşturulan “BIM Uzmanlık Sertifika Programı” ikinci yılında da inşaat profesyonellerinin BIM teknolojisi ile tanışmalarını ve BIM uzmanı olarak sektöre katkı sağlamalarını amaçlıyor. İTÜ Sürekli Eğitim Merkezi’nde (İTÜSEM) verilen üç modüllü eğitim programı 13 Şubat 2016’da başlıyor.

Üç boyutlu tasarım yazılımı alanında dünya lideri Autodesk ve İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliğiyle, İTÜ Sürekli Eğitim Merkezi’nde (İTÜSEM) hayata geçirilen Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) Uzmanlık Sertifika Programı, 2016 eğitim döneminde yıl ikinci yılına giriyor. Dünyada ve ülkemizde hızla gelişmekte olan BIM hakkında temel bilgilerin verilmesini, BIM süreçlerinin uygulamalar üzerinden incelenmesini ve BIM uygulamasına giriş yapılarak katılımcıların BIM hakkında detaylı bilgi sahibi olmalarını hedefleyen “BIM Uzmanlık Sertifika Programı”; bu yıl 13 Şubat – 9 Nisan 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Programın hedef kitlesi inşaat sektörü profesyonelleri olmakla birlikte, mimarlık ve mühendislik öğrencilerinin katılımı da mümkün. Bu programdan sertifika alan kişilerin sektörde BIM uzmanı ve ileride BIM yöneticisi olarak görev yapması amaçlanıyor.

İnşaat projelerinde taraflar arasındaki bilgi alışverişini ve koordinasyonu kolaylaştırmak için bir yapının yaşam döngüsü boyunca kullanılacak bilgilerinin üç boyutlu ve dijital olarak temsil edilmesi sürecini ifade eden Yapı Bilgi Modellemesi (BIM), bugün dünyada yaygın olarak kullanılıyor. BIM uygulamalarını en yaygın kullanan ülkelerin başında ABD, İngiltere ve Kuzey Avrupa ülkeleri geliyor. Bu ülkelerin çoğunda BIM’in yaygınlaştırılması yönünde devlet teşvikleri ve zorunlulukları bulunuyor. Türkiye’de ise firmalar iki boyutlu çizimlerden BIM modeline geçebilmek için ihtiyaç duydukları birlikte çalışma modeline henüz tam anlamıyla geçebilmiş değil. 3. Havalimanı, Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı gibi projelerde BIM kullanılmaya başlansa da Türkiye’de BIM yetişmiş eleman eksikliği duyulan henüz yeni bir kavram. Sektörde Autodesk Revit, Autodesk Navisworks gibi BIM araçlarının kullanımı ile ilgili eğitimler olmasına rağmen; BIM Uzmanlık Sertifika Programı BIM konseptini açıklayan, farklı aşamalardaki kullanımını tarif eden ve BIM’in pratikteki uygulamasını adım adım gerçekleştiren ilk program olma özelliğini taşıyor.

BIM uzmanlık sertifika programı toplam üç modülden oluşuyor. İlk modülde katılımcılara BIM hakkında genel bilgiler verilerek BIM’in nasıl bir çalışma ortamına ihtiyaç duyduğu, dünyada ve Türkiye’de BIM kullanımı, BIM’in faydaları, karşılaşılan zorluklar ana hatları ile sunuluyor. İkinci modülde BIM uygulaması yapmak isteyen firmalar için belirlenen genel adımlar detaylı bir uygulama üzerinden adım adım açıklanıyor. Üçüncü modülde ise bir önceki modülde gerçekleştirilen uygulamanın bir benzerinin katılımcılar tarafından gerçekleştirilmesi isteniyor ve sonuçlar değerlendirilerek başarılı olanlara uzmanlık sertifikası veriliyor.

Autodesk Türkiye’nin seçkin eğitim kurumları ile gerçekleştirdiği işbirliklerinin sürdürülebilir olmasına özen gösterdiklerinin altını çizen Autodesk Bölgesel Eğitim Yöneticisi Evren Arın, İTÜSEM BIM Uzmanlık Sertifika Programı’nın mimarlık ve mühendislik alanında özel sektör-üniversite işbirliğine önemli bir örnek olduğunu söyledi. Arın, “Ülkemizde hem inşaat sektörü çalışanlarının hem de geleceğin profesyonelleri olan mimarlık ve mühendislik öğrencilerinin dünya standartlarındaki BIM uygulamalarını daha iyi anlayıp uygulamalarına yönelik eğitim faaliyetlerimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

BIM konsepti Türkiye için her ne kadar yeni olsa da, inşaat sektörünün tüm çalışma sistematiğinin ve yöntemlerinin hızla BIM’e uyarlanması gerektiğine dikkat çeken İTÜSEM Program Koordinatörü Doç. Dr. Esin Ergen Pehlevan da, BIM’in kavranması ve uygulanabilmesi için BIM konseptine bütüncül yaklaşan bir sertifika programına ihtiyaç duyulduğunu, BIM Uzmanı sertifika programının da bu ihtiyaca yanıt vermek üzere özel olarak oluşturulduğunu kaydetti.


 

Autodesk Hakkında

Autodesk, kullanıcıların hayal etmelerine, tasarlamalarına ve daha iyi bir dünya oluşturmalarına yardım eder. Profesyonel tasarımcılardan mühendis ve mimarlara, dijital tasarım sanatçılarından öğrenciler ve hobi tasarımcılarına geniş bir kitle bugün yaratıcılıklarını pekiştirmek ve önemli tasarım problemlerini çözmek için Autodesk yazılımlarını kullanıyor. Daha fazla bilgi için lütfen autodesk.com.tr veya Twitter’dan takip etmek için @autodeskTR.

Autodesk, Autodesk Inc.’in Amerika ve/veya başka ülkelerde bulunan ve/veya alt kuruluşlarının ve/veya bağlı kuruluşlarının tescilli markasıdır. Diğer bütün marka isimleri, ürün isimleri ya da tescilli markalar ilgili sahiplerine aittir. Autodesk ürün ve servisler ile ilgili tekliflerinde, özelliklerde ve fiyatlandırmada önceden haber vermeksizin değişiklik yapma hakkını saklı tutar ve bu belgede olabilecek yazım ve baskı hatalarından sorumlu değildir.© 2015 Autodesk, Inc. Tüm Hakları Saklıdır.