Yılmaz Zenger’in yeni sergisi: Absolute Aggressive

Dünyaca ünlü endüstriyel tasarımcı, mimar, heykeltıraş ve eğitmen Yılmaz Zenger, yaratıcılığı ve üretkenliği ile hayranlık uyandırmaya devam ediyor. Yılmaz Zenger’in aydınlatma elemanlarını heykelsi figürler şeklinde tasarladığı “Absolute Aggressive” sergisi Maslak’taki Para Durumu Vadisi’nde ay sonuna dek görülebilir.

“Absolute Aggressive” sergisi, metalin şekillendirilmesi ile estetik ve geometrik form kazandırılan aydınlatma elemanlarından oluşuyor. Zenger tasarımlarında, metalik kıvrımları heykelsi ışılara dönüştürerek endüstriyel tasarımı bir sanat dalı olarak konumluyor.

Zenger: Nesnenin hikayesi malzemeyi dayatır

Yılmaz Zenger, tasarımlarında belirleyici olan düşünce biçimini şöyle formüle ediyor:

“Bir nesneye hangi fonksiyonları yükleyeceğiniz çok önemlidir. Biçim benim için en sonda geliyor. Hatta onu hamallık gibi görüyorum. Bir tasarıma biçimden değil işlevden, hikayelerden başlanır. Sonra yavaş yavaş malzemesini dayatır, fısıldar daha doğrusu. Sonra üretim yöntemini fısıldar. Üretim yöntemi, malzeme ve biçim bir tasarımın üç ayağıdır.”

Trendlere meydan okuyan tasarımlar

“Anti-fashion” mobilya tasarımları ile trendlere meydan okuyan Zenger, özgün üslubuyla dönemsel olarak popüler ürünlere değil zamansız tasarımlara yöneliyor. Türkiye’nin ilk finansal okur-yazarlık platformu Para Durumu’nun benzersiz mekan tasarımına da imza atan Yılmaz Zenger, bu çalışma alanında masalardan stüdyoya, koltuklardan “yumurta ofislere” ve merdivene kadar tüm unsurları çok-fonksiyonlu olacak şekilde tasarladı. Zenger’in dokunuşu, Para Durumu ofisini ufuk açan, hayal gücünün sınırlarını genişleten, çalışma hayatının esnek yapısını birebir yansıtan bir mekan haline getiriyor.

Tüm işlerinde tasarıma zeka katmayı önemseyen Yılmaz Zenger, temel verileri yorumlayarak geleceğe dair projeksiyonlar çıkarmayı önemsiyor. Yeni malzemeler ve üretim biçimleri konusundaki birikimini işlerine yansıtan 83 yaşındaki Zenger, mimariden heykele uzanan geniş alanda Türkiye’nin en özgün ve avangard tasarımcısı sıfatını hak ederek üretmeye devam ediyor.