EUROPA NOSTRA 2016 Jürisine Kadir Has Üniversitesi’nden Üye!

Kadir Has Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yonca Kösebay Erkan, Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülü/Europa Nostra 2016 ödülleri için jüri üyeliğine getirildi.

Kurulduğu günden bu yana Türkiye ve dünya kültürel mirasları üzerine titiz çalışmalarını sürdüren Kadir Has Üniversitesi, bu alanda bir adım daha attı. Kadir Has Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yonca Kösebay Erkan, merkezi Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan ve Avrupa Konseyi bünyesinde bağımsız bir danışma kuruluşu olan Europa Nostra’nın düzenlediği “Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülü/Europa Nostra 2016” ödüllerinde “Kategori 4” jüri üyeliğine seçildi.

1453707788_IMG_2784
Doç. Dr. Yonca Kösebay Erkan

2010’DAN BERİ BİREYSEL ÜYE

Ağırlıklı olarak dünya genelinde tarihi ve kültürel miras sayılabilecek eserlerin korunması ve çevre korunması gibi konularla ilgilenen ve bu doğrultudaki başarılı çalışmaları takip ederek ödüllendiren Europa Nostra’ya 2010 yılından beri bireysel üye olan Doç. Dr. Yonca Kösebay Erkan, özellikle dünya kültür mirası konusundaki akademik çalışmaları ile biliniyor. Doç. Dr. Erkan ayrıca, Kadir Has Üniversitesi’nde dünya mirası ve kentsel koruma alanında lisans ve yüksek lisans düzeyinde dersler veriyor.

GEÇEN YIL BÜYÜK ÖDÜL TÜRKİYE’YE VERİLMİŞTİ

Başkanlığını ünlü İspanyol tenor Plácido Domingo’nun yürüttüğü, 2009 yılından bu yana da Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) resmi sivil toplum örgütü partneri olan Europa Nostra’nın geçtiğimiz yılki büyük ödülü yine Türkiye’den bir esere, Diyarbakır Surp Giragos Ermeni Kilisesi’ne verilmişti. Bu yılki jüride Doç. Dr. Yonca Kösebay Erkan’dan başka Goranka Horjan, Lucy Hockley, Conceicao Amaral ve Raphael Labrunye gibi isimler de yer alıyor.