Aykut Köksal’ın “Yetmişlerden Fotoğraflar”ı Schneidertempel’de…

Mimarlık ve sanat kuramcısı, akademisyen, yazar Aykut Köksal’ın, 1971-1979 arasında çektiği fotoğraflardan oluşan sergisi, 5 Kasım’da, Karaköy’deki Schneidertempel Sanat Merkezi’nde açılacak.

Yetmislerden Fotograflar-Afis

5 Kasım 2015- 6 Aralık 2015

Schneidertempel Sanat Merkezi, İstanbul

 

İki yıl önce, Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde açtığı “Sessizlik ve Işık” adlı fotoğraf sergisinde Osmanlı anıtsal yapılarının mekânlarını ele alan Köksal, bu kez tanıklık ettiği “Yetmişler”e yöneliyor ve 40 yıl sonra çekmecesinden çıkardığı fotoğraflarla, bir dönemin sessiz yanını, ışığını, mekânlarını, yapılarını, insanlarını gösteriyor, o yılların ruhunu, siyah-beyaz fotoğraf estetiğinden süzülen bir bakışla sergiliyor.

Aykut Köksal
Fotoğraf: Aykut Köksal

Fotoğrafların büyük bir bölümü “Yetmişler”in İstanbul’unu yansıtan karelerden oluşuyor: Kentle yeni tanışmış geleceğin İstanbulluları, henüz ölüme terkedilmemiş Boğaz vapurları, inatla yaşamayı sürdüren ahşap evler, bir “İstanbul Hatırası”nı ölümsüzleştirmek için bekleyen sokak fotoğrafçıları, köprüsüyle, mavnalarıyla Haliç, karanlık ve dingin hazireler, Kumkapı’nın balıkçıları ve her biri sessiz bir öykü anlatan kent insanları.

Aykut Köksal’ın “Yetmişlerden Fotoğraflar” başlıklı sergisi Schneidertempel Sanat Merkezi’nde 6 Aralık 2015 tarihine dek açık kalacak. Cumartesi günleri kapalı olan Schneidertempel Sanat Merkezi, hafta arası hergün 13:00-17:00 arasında, pazar günleri ise 12:00-16:00 arasında gezilebiliyor.

Sergi hakkında detaylı bilgi için: “Yetmişlerden Fotoğraflar” Aykut Köksal

Aykut Köksal
Fotoğraf: Aykut Köksal
Aykut Köksal
Fotoğraf: Aykut Köksal