III. ULUSAL MİMARİ KORUMA PROJE VE UYGULAMALARI SEMPOZYUMU ( Doç.Dr. Emre Madran’ın Anısına)

2-3 Ekim 2015, Odunpazarı Belediyesi Kurşunlu Külliyesi, Eskişehir

Türkiye’de son yıllarda mimari restorasyon alanı giderek gelişmekte ve bir sektör olarak kendini göstermektedir. Bu bağlamda son dönemde üretilen proje ve uygulamaların ve bu süreçlerde yaşanan sorunların mimarlar tarafından paylaşılarak ortaklaştırılması, sektörün sağlıklı gelişmesi ve her şeyden önemlisi kültür varlıklarının doğru bir biçimde korunmasını sağlamak açısından çok önemlidir. Sempozyum herkese açık olup bu çerçevede koruma alanında çalışan meslektaşlarımızın etkin katılımı diliyoruz.

2 EKİM 2015, Cuma

09.30 – 10.30 Açış Konuşmaları

10.30 – 11.15 Tematik Sunum:  Koruma Proje ve Uygulamalarında Güncel Sorun ve Yaklaşımlar

Prof.Dr. Zeynep Ahunbay

11.15 – 11.30 ARA

 11.30 – 12.30 Birinci Oturum: Eskişehir’de Kültür Mirasının Korunması Uygulamaları

Oturum Başkanı: Prof.Dr. Nuray Özaslan

11.30 – 11.45 Eskişehir Odunpazarı Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı Revizyonu

  1. Şehnaz Yaren Macar

11.45 – 12.00 Eskişehir’de Kültür Mirasının Korunması Güncel Sorun ve Yaklaşımlar

 Kemal Nalbant

12.00 – 12.15 Orta Işık Cami

Nebi Kılıçarslan – Osman Tutal

12.15 – 12.30 Odunpazarı Kentsel Sit Alanı İçinde Geleneksel Sivil Mimari Örneği

Tuba Akan Mermer-Cüneyt Mermer

12.30-12.45 Tartışma

 13.00 – 14.00 YEMEK ARASI

 14.00 – 15.15 İkinci Oturum: Anıtsal Yapılarda Koruma Proje ve Uygulamaları

Oturum Başkanı: Doç.Dr. Emel Kayın

14.00 – 14.15 Akhan Kervansarayı Denizli 

Ahmet Yoldaş

14.15 – 14.30 Isparta İli Gelendost İlçesi Afşar Cami Restorasyonu

Süleyman Baş

14.30 – 14.45 Bursa 2. Murat Külliyesi İçinde Bulunan Hanedan Türbelerin 2013-2015 Restorasyonu

Doğan Yavaş – İbrahim Yılmaz

14.45 – 15.00 Şanlıurfa Tarihi Vezir Hamamı Proje ve Uygulaması

Hatice Kübra İlhan – Ali Çetin

15.00 – 15.15 Tartışma

15.15 – 15.30 ARA

 15.30 – 16.30 Üçüncü Oturum: Tarihi Kentlerde Koruma Proje ve Uygulamaları

Oturum Başkanı: Faruk Soydemir

15.30 – 15.45 Afyonkarahisar Ulucami Çevresi ve Kale Giriş Mekanı Kentesl Tasarım Projesi ve Uygulaması

  1. Ayça Bilsel – F. Cana Bilsel – S. Güven Bilsel

15.45 – 16.00 Kalkan Kentsel Sit Alanı 2 No’lu ÖPA Kentsel Tasarım Projesi

  1. Pınar Karabağ

16.00 – 16.15 Mardin Valiliği Tarihi Dönüşüm Projesi, Koruma – Sağlıklaştırma – Restorasyon Proje ve Uygulamaları

Cavide Atukalp

16.15 – 16.30Tartışma

16.30 – 17.00 ARA / POSTER OTURUMU

 17.00 – 18.00 Dördüncü Oturum: Sivil Mimarlık Örneği Yapılarda Koruma Proje ve Uygulamaları

Oturum Başkanı: Hakime Yılmaz

17.00 – 17.15 Geleneksel Salihli Evi ve Kent Arşivi Projesi

Selcen Doğan

17.15 – 17.30 Sanat Evi, Isparta

Hasan Haştemoğlu

17.30 – 17.45 Nesrin Gülüm Evi, Ürgüp

Vedat Ağca

17.45 – 18.00 Tartışma

19.00  YEMEK

3 EKİM 2015, Cumartesi

 09.30 – 10.45 Beşinci Oturum: Arkeolojik Alanlarda Koruma Proje ve Uygulamaları

Oturum Başkanı: Doç.Dr. Zeynep Eres

 09.30 – 09.45 Efes Antik Kenti Büyük Tiyatro Konservasyon Projesi / Genel Proje & 1. Safha 7 Alt Proje Esin Tekin – Erdem Soner Bellibaş

09.45 – 10.00 Buldan Tripolis Antik Kenti Batı Stoa Saadet Mutlu Kaytan

10.00 – 10.15 İzmir Kadifekale Surları İçinde Yer Alan Sarnıç Yapısı Restorasyon Projesi 

Özge Başağaç  

10.15 – 10.30 Seddülbahir Kalesi Rölöve Restitüsyon ve Konservasyon Projeleri Arzu Özsavaşçı

10.30 – 10.45 Tartışma

 10.45 – 11.00 ARA

11.00 – 12.00 Altıncı Oturum: Endüstri Yapılarında Koruma Proje ve Uygulamaları

Oturum Başkanı: Doç.Dr. Ayşen Çelen Öztürk

11.00 – 11.15 İzmir Mimarlık Merkezi Ferhat Hacıalibeyoğlu – Deniz Dokgöz

11.15 – 11.30 Aydın Nazilli TCDD Hangar Binaları Restorasyon Projesi Şerife Türk Derin

11.30 – 11.45 Denizci Merzeci Değirmen ve Hanı Öncü Başoğlan Avşar

11.45 – 12.00 İzmir Havagazı Fabrikaları Sevilay Tuncer Uludağ- Hakime Esra Yılmaz

12.00 – 12.30 Tartışma

12.30 – 13.30 YEMEK ARASI

 13.30 – 14.45 Yedinci Oturum: Sivil mimarlık Örneği Yapılarda Koruma Proje ve Uygulamaları

Oturum Başkanı: Acar Avunduk

13.30 – 13.45 Muğla Kentsel Sit Alanındaki Tescilli Yapıların Restorasyonu “Deneysel Araştırma Süreci” Ertuğrul Aladağ

13.45 – 14.00  Bartın Kaf Konak Restorasyonu & Otele Dönüştürülmesi Projesi Yudum Boytorun 

14.00 – 14.15 Kemaliye Mehmet Taştan Evi Seçil Boga – Buka Mimarlık

14.15 – 14.30 Kanlıca Sipahiler Ağası Mehmed Emin Ağa Yalısı Ali Emrah Ünlü

14.30 – 14.45 Tartışma

14.45 – 15.00 ARA

 15.00 – 16.00 FORUM:  Mimari Koruma Proje ve Uygulamalarında Güncel Tartışmalar

Forum Yürütücüsü: Prof.Dr. Zeynep Ahunbay

16.00 – 18.00 Teknik gezi: Odunpazarı İlçesi Mimari ve Kentsel Koruma Uygulamaları