Varna Kütüphanesi Yarışması

 

Bulgaristan’ın en büyük üçüncü şehri olan Varna’da yapılacak kütüphane için uluslararası bir mimari yarışma düzenleniyor. Varna’da uzun süreden beri devam eden kütüphane problemini çözmek için düzenlenen yarışma dünyanın her yerinden mimarların katılımına açık ve ücretsiz.

comparea-big2

13o yıllık bir enstitü olan ve koleksiyonunda 866 000 parça bulunan Varna Kütüphanesi şehirdeki altı farklı binaya yayılmış durumda. Yeni binanın tüm koleksiyonu tek çatı altına toplaması, konforlu ve uygun bir çalışma ortamı sağlaması ve aynı zamanda Varna’nın merkezinde yeni ve çekici bir kamusal alan yaratması amaçlanıyor. Binanın bir de Varna Kütüphanesi’nin kitaplara güncel yaklaşımını yansıtan bir mesajının olması isteniyor: “Biz modern, açık ve arkadaş canlısı bir enstitüyüz. Gel ve boş zamanlarını bizimle geçir.” Varna Yerel Kütüphanesi’nin yeni binası son 30 yıl içinde Bulgaristan’da inşa edilmiş ilk kütüphane binası olacak.

Ekran Resmi 2015-09-29 11.55.10

Yeni binadan beklenen özellikler şöyle:

Şehrin kalbinde tamamen yeni bir kamusal alan yaratması

  1. Okumak ve öğrenmek için yeni ve uygun bir ortam sunması
  2. Varna Yerel Kütüphanesi’nin koleksiyonundaki her yere dağılmış 866 000 parçayı bir binada toplaması ve 400 000 yeni parça için ek alan sağlaması
  3. Tüm geleneksel kütüphane aktiviteleri için konforlu çalışma süreci sağlaması
  4. Çekici bir mekân olması ve boş zaman geçirmek için iyi bir alternatif olması hatta genelde kütüphane kullanmayan insanlar için bile.

Kentsel dokuyla uyumlu olması ve aynı zamanda da kendine özgü bir kimlik sunması

Jüri üyeleri, Avrupa’dan kütüphane uzmanları, kamusal alanlarda deneyimli mimarlar ve Varna’nın temsilcilerinden oluşan yarışmaya proje göndermek için son gün 9 Kasım 2015.

Ayrıntılı bilgiye http://varnalibrary.bg web sitesinden ulaşılabilir.