(Bosch Rexroth)’un son teknolojiyle donattığı Mobil Deprem Simülasyon Eğitim Aracı İstanbullularla buluştu!

Bulunduğu coğrafyanın yüzde 96’sı deprem bölgesi olan Türkiye’de, deprem bilincini artırmaya yönelik çalışmalara destek veren Bosch Rexroth, Türkiye Deprem Vakfı (TDV)’nin 2011 yılında hayata geçirdiği Mobil Deprem Simülasyon Eğitim Aracı” (MODSEA) projesine katkı sağlamaya devam ediyor. Hayatın her alanında güvenli teknolojilere imza atan Bosch Rexroth,’un sponsorlarından biri olduğu MODSEA-Mobil Deprem Simülasyon Eğitim Aracı, depreme karşı “Toplumsal duyarlılığın geliştirilmesi”  amacıyla Kadıköy İskele Meydanı’nda İstanbullularla buluştu.

16 yıl önce meydana gelen 17 Ağustos depremi Türkiye’de deprem gerçeğine ilişkin çalışmaların başlatılmasında milat oldu. Bu kapsamda; hayatın her alanında güvenli teknolojilere imza atan Bosch Rexroth, depremden korunma kültürünün ve toplumsal duyarlılığın geliştirilmesi için birçok önemli çalışmaya imza atan TDV’nin Mobil Deprem Simülasyon Eğitim Aracı’na desteğini sürdürüyor.

Bosch Rexroth Genel Müdürü Servet Akkaynak, “TDV’nin MODSEA projesi  depreme karşı  toplumsal duyarlılığın geliştirilmesi açısından çok büyük bir önem taşıyor. Biz de bu projeye desteğimizi sürdürüyoruz” diye konuştu. Deprem bilincini oluşturmada eğitimin önemine yürekten inandıklarını belirten Servet Akkaynak, “Bugün burada Kadıköy İskele Meydanı’nda İstanbullularla buluştuk. MODSEA’yı ziyaret edenler, deprem öncesi, sırası ve sonrasında yapılması veya yapılmaması gerekenler konusunda deneyim ve bilgi sahibi oluyor.  Bu sayede deprem en az kayıpla ve en az panikle nasıl atlatılır bunu uygulama imkanı elde ediyorlar” ifadelerini kullandı.

Ziyaretçiler farklı büyüklükteki deprem etkilerini hissedebiliyor.

MODSEA- Mobil Deprem Simülasyon Eğitim Aracı hakkında bilgiler veren Servet Akkaynak sözlerini şöyle sürdürdü; “Mobil Treyler üstüne yerleştirilen deprem simülasyon sistemi, sarsıcı tabla üzerinde yer alan 12 metrekare odadan ve ayrı bir yerde (tabla dışında)  bulunan kontrol ünitesinden meydana geliyor. Gerçek deprem esnasında elde edilen veriler, simülatör kütlesine oranlanarak odanın deprem esnasındaki hareketleri simüle ediliyor.” Odada bulunan ziyaretçilerin, farklı zemin tiplerinde ve büyüklükteki deprem etkilerini hissedebildiklerini belirten Akkaynak, “Odada deprem sırasında oluşan uğultu, fay kırığı vs. sesleri duyulabiliyor. Operatör tarafından kontrol ünitesi ara yüzüne “deprem büyüklüğü” ve “süresi” bilgileri girilerek istenilen büyüklükte deprem verilebilecek şekilde bir sistem çalışması yapılabiliyor. Sarsıntı odası mobilyalı ve aksesuarlı, gerçek hayata uygun olarak tasarlanmış,  ayrıca araç Türkiye’nin dört bir yanına rahatlıkla gidebiliyor” ifadelerini kullandı.

Bosch Rexroth Türkiye Hakkında

Bosch Rexroth AG’nin Türkiye’deki faaliyetleri 1976 yılında Hidropar A.Ş. adıyla başlamış ve Mayıs 2001’den itibaren, Bosch Rexroth Otomasyon San. ve Tic. A.Ş. adıyla devam etmiştir. Gebze’deki satış ofisi ve Bursa’daki seri üretim fabrikasıyla bugün, 120.000 m2’lik bir alan ve 1000’e yakın çalışan sayısına ulaşmıştır. Bosch Rexroth A.Ş. Gebze’deki tüm satış öncesi ve sonrası mühendislik çalışmalarıyla birlikte sistem tasarım, montajı ve testi, satış sonrası eğitim ve saha servis hizmetleri vermektedir. Bursa’daki seri üretim tesisinde hidrolik uygulamalarda kullanılan valfler ve hidrolik pompalar üretilirken, üretim hacminin %90’undan fazlası Avrupa ve dünya pazarlarına ihraç edilmektedir.
Bosch Rexroth’un ekonomik, hassas, güvenilir ve enerji tasarrufu sağlayan tahrik ve kontrol teknolojileri her boyuttaki makine ve sistemi hareket ettirebilir. Şirket yenilikçi bileşenlerin yanında müşteriye özel entegre otomasyon çözümleri ve hizmetleri geliştirmek için Mobil Uygulamalar, Makine Uygulamaları ve Mühendisliği, Fabrika Otomasyonu ve Yenilenebilir Enerji pazar segmentlerindeki global uygulama deneyimini bir araya getirmektedir. Bosch Rexroth müşterilerine hidrolik, elektrikli tahrik ve kontrol, dişli teknolojileri ve doğrusal hareket ve montaj teknolojilerini tek kaynaktan sunmaktadır. Globalde 2014 yılında 33.700 çalışanıyla yaklaşık 5,6 milyar avro ciro gerçekleştirilmiştir.