(Cosentino Group), 2015 Milan Expo’da İspanyol Pavyonuna Destek Veriyor…

Cosentino Fermín Vázquez’e ait b720 studio tarafından tasarlanan İspanyol Pavyonunun inşası ve malzeme sağlanması konusunda destekçi oldu.

– Cosentino bu amaçla farklı kullanımlar için çeşitli boy ve özellikte 1.000m2 Dekton® ultra-kompakt yüzeyle birlikte Silestone® kuvars yüzeylerinden yapılan duş teknelerini de sağladı.

– Pavyonda yer alan en dikkat çekici bölüm Dekton® levhaları üzerine inkjet baskı teknolojisi kullanılarak domatesin gen haritasının gösterildiği alan oluyor.

 Cantoria, 2015 – Mimari ve tasarım amaçlı yenilikçi yüzey üretim ve dağıtımında dünyanın önde gelen firması Cosentino Group, 1 Mayıs’ta açılan 2015 Milan Expo’ya katılan İspanyol Pavyonunun ilk destekçisi oldu. Bu işbirliği İspanya’yı global ve uluslararası expolarda temsil etmeye yetkili kurtuluş Acción Cultural Española (AC/E) vasıtasıyla gerçekleşti.

Böylece Almeria merkezli çok uluslu Cosentino, bu yılın global Expo fuarında Fermín Vázquez’e ait b720 studio tarafından tasarlanan İspanyol pavyonunun inşası ve malzeme temini konusunda İspanya’nın öncelikli ortağı oldu.

Bu yılın en önemli olaylarından 2015 Expo, Şangay’da 2010 gerçekleşen fuarın ardından bu defa Milan’da 1 Mayıs ile 31 Ekim tarihleri arasında düzenleniyor. 144 ülkenin katıldığı fuara 20 milyondan fazla katılımcı bekleniyor. İspanyol pavyonuna toplamda yaklaşık 2,2 milyon ziyaretçi gelmesi beklenirken, bu sayı günlük 12.000 kişinin uğraması anlamına geliyor.

“Gezegeni beslemek, Yaşam için enerji” resmi sloganıyla 2015 Milan Expo sadece mimarisi ve etkinlikleriyle değil aynı zamanda beslenme, gıda ve global kaynakların değeri konularında münazara ve eğitimlerle sağladığı katkıyla akıllarda kalmak isteyen ilk global expo oluyor. “Lezzetin dili” sloganından yola çıkan İspanyol yaklaşımı iki konsept etrafında yansıtılıyor: Gelenek ve Yenilik.

Cosentino Group halihazırda ürünlerini 80’den fazla ülkeye, 26’sı kendine ait tesisler vasıtasıyla ulaştırıyor. Cosentino bu global etkinliği tam anlamıyla destekliyor ve hem Expo, hem de İspanyol yaklaşımının değerlerini oluşturan yemek, yemek kültürü, kaynakların verimli kullanımı, tasarım ve teknolojik yenilik aynı zamanda Almeria merkezli firmanın da sahip çıktığı değerlerdir.

Dekton®, çok yönlülük ve mimariye sağladığı faydalar (bkz. ekli dosya)

b720 Fermin Vázquez stüdyosu tarafından tasarlanan İspanyol Pavyonu, günümüzün İspanyol mimarisinde mükemmellik standardı olmayı hedefliyor. 3.000m2’lik yüzey alanına sahip yapı kemeraltı şekle sahip ikiz sera binasından ilham alıyor. Geometrisi net ve dolu, iki temel elementin birleşmesi: gelenek ve yenilik. Bu iki özellik yapının ana bölümlerinde de tekrarlanıyor: oditoryum ya da çok amaçlı salon, sergi alanı, sebze bahçesi, restoran, 2 bar, mağaza ve atölyeler.

Cosentino’nun malzemeleri başta Dekton® ultra-kompakt yüzeyleri olmak üzere bu binayı kaplıyor. Bu amaçla bu yenilikçi malzemeden 1,000m2’yi aşan miktarda çeşitli kullanımlar için farklı ölçü ve özellikte sağlanırken, Silestone® kuvars yüzeylerinden yapılan duş tekneleri de kullanıldı. Bu yıl 25. yıldönümünü kutlayan Silestone® daha önce 1992 Seville Universal Expo’da ONCE, Arap Emirlikleri ve Endülüs pavyonlarında yoğun şekilde kullanıldı.

Cosentino İspanyol pavyonunda en son teknolojiyi, öncü mimariyi ve dekoratif malzemesinin tüm özelliklerini, çok yönlü ve çeşitli uygulamalarını pavyonda sergileyen bir yapıya imza atıyor. Ziyaretçiler Dekton®’u genel alan, sergi alanı, çok amaçlı oda, sebze bahçesi ile atölye ve restorasyon alanlarında görebiliyor. Tapas barı, oditoryum barı ve VIP alanı barının tezgahına uygulanan ürün ve ikinci kattaki restorana çıkan merdivenlerde de bulunuyor. (Ayrıntılı bilgiyi teknik dosyada bulabilirsiniz).

“Domates gen haritası”, İspanyol Pavyonunun en çarpıcı bölümlerinden birini oluşturuyor

Pavyonun en dikkat çekici ve yenilikçi iç tasarım uygulamalarından biri domates gen haritasının sergi alanında ve zemin katta yeri kaplayan Dekton® levhalarında yeniden canlandırıldığı bölüm oluyor.

“Lezzetin dili” sloganından yola çıkan Fermín Vázquez mimarlık stüdyosu yakın zamanda biyoteknoloji ve bilimsel araştırmada atılan en önemli adımlardan biri olan domates gen haritasının canlandırmasını yansıtma fikrini buldu. Domates gen haritası 2012 yılında ortaya çıkarılmış ve mahsul çeşitliliği ve geleceğin tarımını şekillendirmede önemli bir adım olarak kabul gördü.

b720 stüdyosu bu sıradışı tasarımı gerçekleştirmek adına Dekton®’u yakından tanıyarak, tüm özellikleri ve kişiselleştirme seçeneklerinden faydalandı. Zenith renkte 2 cm’lik Dekton® masalar inkjet baskı teknolojisi kullanılarak oluşturulan domates gen haritasını oluşturan harfler ve gri tonlardaki domates deseniyle kişiselleştirildi. Bu Dekton®’un üstün kişiselleştirme seçenekleri sunarak tasarımcı ve mimarlar için mükemmel bir işbirliği sağlaması sayesinde mümkün oluyor. Taş endüstrisinde sadece bu malzeme üzerine seçilen baskı gelişmiş inkjet teknolojisi kullanılarak uygulanabiliyor.