(İSTANBUL MODERN)’in Bahçesinde ‘‘Katı Olan Her Şey’’: 10 Haziran’da Açılıyor!

İstanbul Modern’in The Museum of Modern Art (MoMA) ve MoMA PS1 işbirliğiyle; Garanti Bankası, Polimeks Holding ve VitrA eş sponsorluğunda gerçekleştirdiği YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı‘nın ikinci geçici yapısı “Katı Olan Her Şey” başlıklı proje, 10 Haziran – 15 Kasım 2015 tarihleri arasında İstanbul Modern’in bahçesinde ziyaret edilebilecek.  PATTU (Cem Kozar, Işıl Ünal) tarafından tasarlanan enstalasyon, 2015 yazı boyunca her yaştan müze ziyaretçisi tarafından, müzenin özellikle gençlere yönelik düzenleyeceği etkinlikler için kullanılacak.

yap 2015

yap 20152
“Katı Olan Her Şey”
yap 20154
PATTU (Işıl Ünal, Cem Kozar)

 

10 Haziran – 15 Kasım 2015

İstanbul Modern

YAP 2015 Finalistleri Sergisi

YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı’nın tarihçesi ve 2015 yılında MoMA PS1, CONSTRUCTO, MAXXI, MMCA ve İstanbul Modern tarafından programa davet edilen toplam 25 finalistin projeleri uluslararası bir sergiyle İstanbul Modern’in kısa süreli sergi alanında izleyiciyle buluşacak.


 

YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı

Program, iki yılda bir, yaz aylarında, genç ve yükselen mimarlara İstanbul Modern’in dış mekânında geçici bir yapı tasarlama fırsatı sunuyor. Program, mimarları sürdürülebilirlik, geri dönüşüm ve yeniden kullanım gibi ekolojik çözümler öneren; gölgelik, su ve oturma alanı gibi öğelerle açık havadaki alanların kullanım olanaklarını artıran yenilikçi tasarım araştırmaları yapmaya teşvik etmeyi amaçlıyor. Kentte popüler yazlık mekânlardan birine dönüşen bu tasarımların ziyaretçileri kentin sıcağından koruması, çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapması, kentli için yakın sosyal alanlar yaratması ve tüm bunları makul mali ve mimari çözümlerle başarması gerekiyor.

1998 yılında ABD, New York’taki MoMA PS1’da başlayan YAP: Yeni Mimarlık Programı, İstanbul Modern’in yanı sıra Şili, Santiago’daki CONSTRUCTO; İtalya, Roma’daki XXI. Yüzyıl Sanatları Ulusal Müzesi (MAXXI) ve Güney Kore, Seul’daki Modern ve Çağdaş Sanatlar Ulusal Müzesi’nin (MMCA) dahil olduğu uluslararası bir ortaklıkla yürütülüyor.