Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

“Düğüm Kayıtları”

March 16 - April 29

Labirent Sanat, Aslıhan Kaplan Bayrak’ın son dönem işlerinin yer aldığı “Düğüm Kayıtları” adlı sergisine 29 Nisan’a kadar ev sahipliği yapıyor.


“Düğüm Kayıtları”
Sergi

Sanatçı: Aslıhan Kaplan Bayrak
Tarih: 16 Mart – 29 Nisan 2023
Yer: Labirent Sanat,  Beyoğlu / İstanbul


“Düğüm Kayıtları”, sergi tanıtım metninde şöyle açıklanıyor:

“(…) Sergi adını İnka’lar ve eski And Dağları toplumlarının Khipu adını verdikleri düğüm, düğümlemek anlamına gelen üç boyutlu iletişim sisteminden alıyor. Bu güne kadar kullanılmış yazılı iletişim tekniklerinden farklı olarak ana gövdeyi oluşturan kalın bir ipliğe dikey olarak düğümlenmiş çeşitli, renkte, kalınlıkta ve yönde atılan her bir düğümün farklı sayısal değerleri, istatistikleri, hesapları ve soyut fikirleri işaret eden anlamları vardır. Aslında her türlü sanatsal üretim sanatçıların kendi özgün üslubunu yaratarak kişisel belleğini, yaşanmışlıklarını, deneyimlerini, yaşama dair önerilerini aktardığı birer düğüm kaydı, değil midir? Aslıhan Kaplan Bayrak’ın ‘Düğüm Kayıtları’ sergisinde hareketsiz yüzeydeki hareketin dinamizmi, mekana yayılan, mekanı kuşatan, dönüştüren işlerinin oluşum sürecinde sanatların, tekniklerin dolaysız olarak birbirine karışmaya başlamasına birbiri içinde geçmesine tanıklık ederiz. 

Fiziki nesne mekanda işgal ettiği yer itibarıyla, diğer her şey için geçirgen olmayan kapalı ve katı bir varlık olarak görünür. Aslıhan’ın işleri her şeye sınır olarak bakmamızı isteyen böylesi bir mekan teorisini, yaratıcı harekete set çeken mutlak mekan fikrini yıkarak, eşik imgesiyle düşünmenin olasılıklarını üretim sürecine dahil eder. Eşik ihtimallere, imkanlara açılan, geriye dönüşünde önünü tıkamayan bir hareket alanı sağlar. İç ve dışı birbirine bağlayan bir özgürlük alanı tanır.”

Ayrıntılı bilgi için: www.labirentsanat.com

Details

Start:
March 16
End:
April 29
Event Category:
Event Tags:
, , ,

Venue

Labirent Sanat
İstanbul, + Google Map