Kasko Değer Sorgulama Nedir?*

Araç kasko değeri hesaplaması yapılırken farklı çevrimiçi araçları kullanarak plakadan kasko değeri sorgulama yapılabilir.

Kasko yaptırırken en çok karşılaştığınız terimlerden bir tanesi araç kasko değeri olacaktır. Araç kasko değeri, kasko poliçesinin hesaplanmasında önemli bir rol oynar. Kasko değeri, aracın ortalama piyasa değerini ifade eder. Araç kasko değer listesi de yine kasko sigortası yaptırırken sık sık karşınıza çıkacak bir diğer terimdir. Araç kasko değer listesi, sigorta kapsamında oluşan bir kaza sonucu sigorta şirketinizin karşılayacağı tutarın üst limitini belirleyen değerler listesidir. Bu liste, motorlu kara taşıtlarının kasko sigorta poliçelerinin oluşturulmasına yardımcı olmak amacıyla Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği, yani TSB tarafından hazırlanır ve düzenli olarak güncellenir. Bu bağlamda TSB’nin verileri kasko değer listesi sorgulama yapılırken göz önünde bulundurulur.

Araç Kasko Değeri Neye Göre Belirlenir?

Araç kasko değeri öğrenme esnasında kasko değeri, TSB tarafından farklı dönemlerde farklı kriterlere göre açıklanır ve bu değer listesi, genellikle ayda bir kez güncellenir. Liste aynı zamanda araçların fiyat dalgalanmasına göre birden fazla kez de güncellenebilir. Sigorta şirketleri de kasko teklifleri sunarken TSB’nin bu kasko değer listesini referans alarak ilerler. TSB’nin göz önünde bulundurduğu kriterlerin başında araçların markası, modeli, motor hacmi ve üretim yılı yer alır. Bununla birlikte ikinci el ve sıfır araçlar için de farklı kaynaklar göz önünde bulundurulur. Aracın sıfır olması durumunda imalatçı ve ithalatçı firmadan alınan fiyat listeleri baz alınırken ikinci el otomobillerde çeşitli otomotiv firmalarının ikinci el araç satan grup bayi fiyatları ve ikinci el araç alımı satımı yapan internet sitelerindeki ilanlar temel alınır.

Kasko değer listesi, 15 yaşına kadar olan motorlu kara taşıtları için hazırlanır. 15 yaş üstü araç kasko değer listesi yerine, daha eski model ve tiplere ait motorlu taşıtların sigorta bedelleri, sigortayı yaptıracak kişi ile sigorta şirketinin karşılıklı anlaşması sonucunda kararlaştırılır.

Değer Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç kasko değeri hesaplaması yapılırken farklı çevrimiçi araçları kullanarak plakadan kasko değeri sorgulama yapılabilir. Bununla birlikte kasko değer sorgulama GİB üzerinden de ücretsiz bir biçimde gerçekleştirilebilir. Siz de Hepiyi Sigorta’nın araç değer sorgulama hizmetinden faydalanarak aracınızın değerini öğrenebilirsiniz. Üstelik araç bilgilerinizi bir kez doldurmanız yeterli; Hepiyi Sigorta’nın araç değer sorgulama hizmetiyle belirli periyotlarda aracınızın güncel değerinden haberdar olabilirsiniz.

Kasko Değer Listesinde Nelere Dikkat Etmeli?

Tekrar belirtmekte fayda vardır ki aracın yaşı, kullanım geçmişi ve teknik özellikleri, bütün sigorta türlerinde olduğu gibi kasko sigortasında da dikkate alınır ve buna göre bir değer biçilir. Sürücünün yaşı, deneyimi, geçmişi ve mesleği de kasko poliçelerinde dikkate alınan bir husustur ve kasko değerini etkiler. Aracın ortalama piyasa değeri de kasko poliçe primlerini etkileyen önemli kriterler arasında sayılır.

Kasko değer listesinin yalnızca kasko poliçelerini ve bu değer üzerinden belirlenen vergileri ilgilendiren bir liste olduğunu vurgulamakta fayda vardır. Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarı belirlenirken de baz alınan kasko değer listesi, bu vergilerin hesaplanmasında da kritik rol oynar. Her araç sahibinin yılda 2 kez ödemekle yükümlü olduğu MTV tutarı, kasko değerinin yüzde 5’i altında kalmayacak şekilde belirlenir ve yüzde 5’i geçmesi durumunda araç vergisinin daha düşük ödenmesi için ilgili vergi dairesine başvuru yapılabilir. Buna ek olarak bu liste zorunlu trafik sigortasını kapsamaz. Yani kasko değeri yüksek çıkan araçların zorunlu trafik sigortası ödemelerinin de aynı değerde olacağı anlamı çıkartılmamalıdır. Kasko değer listesi tamamen bir rehber liste olarak kabul edilmeli, rakamların da koşullara ve şartlara göre değişebileceği unutulmamalıdır.

Eğer siz de aracınızın kasko değerini sorguladıktan sonra ona hemen bir kasko poliçesi yaptırmak isterseniz, 12 taksite varan ödeme imkanıyla Hepiyi Sigorta daima yanınızda!


*Bu bir reklam içeriğidir.