(KTSM)’de İleri Dönüşümle Üretilen Sergi: “Artakalan”

Sürdürülebilir yaşam odaklı projelere kapılarını açan Kale Tasarım ve Sanat Merkezi (KTSM), Felekşan Onar’ın (Fy-Shan Glass Studio) “Artakalan” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor. Cam eserler ile heykelsi objeleri bir araya getiren sergi, güncel tasarımın tüketicilerin günlük yaşam deneyimini zenginleştirmenin ötesinde, sosyopolitik, ekonomik ve ekolojik düzlemde yaratabileceği faydaya değiniyor. Küratörlüğünü Serra Yentürk’ün yaptığı sergi, KTSM’de, 31 Aralık’a kadar ziyaret edilebilecek.


“Artakalan”
Sergi
Sanatçı: Felekşan Onar (Fy-Shan Glass Studio)
Konum: Kale Tasarım ve Sanat Merkezi, Karaköy/ İstanbul
Ziyaret: 4 Kasım – 31 Aralık (Pazar ve Pazartesi günleri hariç)
Saat: 10:00 – 19:00


Çizgisel “Al-Üret-Tüket” sistemine kendi cam pratiğinden sürdürülebilir bir üretim modeliyle yanıt veren cam sanatçısı ve tasarımcı Felekşan Onar, kullanılabilir malzemeyi atığa dönüşmeden, ekonomik ve kültürel değeri olan ürünlere çeviriyor. Felekşan Onar’ın, tasarımcı Şahika Etemoğlu ve üretim ekibinin katkılarıyla, ileri dönüşüm yöntemlerine göre tasarlayıp ürettiği cam eserler, Serra Yentürk’ün küratörlüğünde toplamda dört ana grupta bir araya geliyor.

Artakalan sergisi, Onar’ın imalat süreçlerinden geriye kalan cam parçaları değerlendirdiği bir dizi tasarımına yer veriyor. Saydamlığının ardında uzun araştırma süreçlerini saklayan, insan nefesine gözle görülür bir biçim kazandıran ve tarihsel olarak belki de en incelikli işçiliğin malzemesi olan cama bütüncül bir üretim anlayışıyla yaklaşan Onar’ın tasarımları, atık olarak gözden çıkarılmış parçaların, en az ürüne dönüşenler kadar değerli ve biricik olduğunu ortaya koyuyor.


Fy-Shan Glass Studio
’nun işlevsel tasarımları arasında önemli bir yer tutan aydınlatma ve servis ürünleri, sergi mekanı içerisindeki yerleşimleriyle bir tür sunağı andırıyor. Sergi mekanının sonunda ziyaretçileri karşılayan, “Totem” adlı yerleştirme de söz konusu kaynaklara ve üretimi mümkün kılan insan emeğine atfen anıtsal bir nitelik kazanıyor.

Cam ve seramiğin yapısal akrabalığına ek olarak, KTSM’nin sosyal fayda güden pratikleri destekleyen ve sürdürülebilir üretim politikalarını teşvik eden kurum ilkeleri dolayısıyla, “İyi Bak Dünyana” hareketi kapsamında ev sahipliği yaptığı Artakalan 31 Aralık’a kadar ziyaretçilerini bekliyor.

Sergi hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için \bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.