ARREDAMENTO MİMARLIK’ın Eylül Sayısı Çıktı!

Eylül sayısı ile raflarda yerini alan Arredamento Mimarlık’ın bu ayki dosya başlığı: “Türkiye’de Mimarlık Kariyerlerinin Oluşumu: 1900’den Bu Yana Beş Kuşak ve ‘Şimdiki Gençler’ Harika mı?”

Türkiye’de mimarlık mesleğinin tarihi bir kapitalist üretim etkinliği olarak ancak geç 19. yüzyılda başlıyor. Kemalettin ve Vedat Bey’lerin tanımladığı başlangıç kuşağının ardından bugüne uzanan aralık beş nesilden ibaret. 20 yıllık aralıklarla yerleşen bu kuşakların birbirlerinden kolay farklılaşan kimlikleri, beklentileri, mesleki ideolojileri var. Dosyada Uğur Tanyeli’nin “ayrıştırıcı ve bölücü”, uzun historiyografik girişini, 23 genç mimarın katkıları takip ediyor. Erkan Akan, Merve Akdağ Öner, Buşra Al, Evren Başbuğ, Bihter Çelik, Eren Çıracı, Ertuğrul Erkan, Selva Gürdoğan, Gregers Tang Thomsen, Alper Karagöz, Cem Kozar, Mona Mahall, Aslı Serbest, Özge Meriç, Volkan Taşkın, Merve Gül Özokcu, Sunay Paşaoğlu, M. Can Tanyeli, Dilara Tekin Gezginti, Eda Özgener Semerci, Fatih Yavuz, Emre Şavural ve Yağmur Yıldırım kendi kuşaklarını ve kişisel tutumlarını anlattılar.

Eylül sayısında; Gizem Öztürk, kenti okuyabilmenin, deneyimleyebilmenin ve keşfedebilmenin bir yolu olarak “phoneur” kavramını ele alıyor. Bangkok’ta 2013 yılından bu yana faaliyet gösteren ASWA’in (Architectural Studio of Work – Aholic), kalabalıklaşan kentlerin yoğun yerleşim bölgelerinde çalışma mekanına alternatif arayışını örnekleyen yakın tarihli projeleri tanıtıldığı sayıda ayrıca; Kanadalı mimarlık grubu yh2’nin küçük ölçekli projelerinden bir seçki de sunuluyor.

Yeni sayı; geçtiğimiz Temmuz ayında yitirdiğimiz, Türkiye’de grafik tasarımın “çağdaşlaşması”nda öncü role sahip Yurdaer Altıntaş’ı, yakın dostu Bülent Erkmen’in tasarladığı sayfalarda kendi ağzından derlenmiş özyaşam öyküsü eşliğinde anıyor.

Binat İletişim ve Danışmanlık bünyesinde yayınlanan Arredamento Mimarlık’ın 334. sayısı, başta D&R, İnkılap, Nezih, Remzi, Dost, Turan gibi kitabevleri olmak üzere CarrefourSA, Migros, Macro gibi zincir mağazalar ve büyük şehirlerin işlek yerlerindeki satış noktalarından edinilebilir. 

Arredamento Mimarlık’a [abonelik.binatdanismanlik.com] adresinden abone olabilirsiniz. Derginin 2017-2019 yıllarına ait sayılarına ise, App Store ya da Google Play üzerinden Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ya da dünyanın her yerinden PressReader uygulamasını indirerek ulaşabilirsiniz.