Praxis Konuşmaları: Yayıncılık 28 Kasım’da (Kadir Has)’ta…

Kadir Has Mimarlık Bölümü’nün organize ettiği ‘Praxis Konuşmaları’nın ilki, 28 Kasım 2016 Pazartesi günü saat 17.00’da Fener Salonu’nda gerçekleştirilecek olan ‘Yayıncılık’ paneli ile başlıyor.


*PRAXIS LECTURES / KONUŞMALARI
PUBLICATION / YAYINCILIK
17.00 / 28.11.2016
Fener Hall / Salonu


Praxis Konuşmaları mimarlık mesleki pratiğini ve mimarlık eğitimi sonrasındaki çalışma alanlarının çeşitliliğini birinci el tecrübe ile anlatmak ve açmak üzere kurgulandı.

İlk tartışmada amaç, “Mimarlık yayıncılığı ne işe yarar? Yayıncı mimar ne yapar?” gibi geniş kapsamlı sorular ile başlayarak bir meslek olarak mimarlık yayıncılığını anlamak ve mimarlık pratiği ile ilişkisini tartışmak olacak.

‘Praxis Konuşmaları’nın ilkinde, Amber Niksarlıoğlu Eroyan [mimarizm.com / yapi.com.tr], Hülya Ertaş [XXI], Neslihan Şık [Betonart], Yasemin Keskin Enginöz [YEM] konuşmacı olarak yer alacak.


Biyografiler:

Amber Niksarlıoğlu Eroyan

1980 yılında İstanbul’da doğdu. Notre Dame De Sion Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nü tamamladı. Mesleki eğitimini İTÜ Disiplinler Arası Kentsel Tasarım Yüksek Lisans Programı’nda sürdürdü. Aynı dönemde Depo Yayıncılık bünyesindeki Yeni Mimar’da editör olarak çalışmaya başladı. 2006-2008 yılları arasında yayında önce editör daha sonra yazı işleri müdürü olarak görev aldı. Mimarlık yayıncılığı faaliyetini, 2009 Aralık’ından bu yana Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) dijital yayınları yapi.com.tr ve mimarizm.com‘da içerik üreticisi ve yazı işleri müdürü olarak sürdürüyor.

Hülya Ertaş

1982 İstanbul doğumlu. Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’ni bitirdi. 2005’te İTÜ Mimarlık Bölümü’nde lisans, 2011’de aynı üniversitede yüksek lisans eğitimini tamamladı. Kasım 2004’ten beri XXI Mimarlık, Tasarım ve Mekan dergisinde çalışıyor. Defne Sunguroğlu ve Michael Hensel ile birlikte Architectural Design dergisinin Turkey: At The Threshold başlıklı 2010 Ocak / Şubat sayısının editörlüğünü yaptı. Yurtiçi ve yurtdışında çeşitli yayınlarda yazıları yayınlandı ve konferanslarda konuşmacı olarak bulundu. Ekim 2013’ten beri kurucularından olduğu Puna Yayın bünyesinde XXI Mimarlık, Tasarım ve Mekan dergisinin genel yayın yönetmenliğini sürdürüyor.

Neslihan Şık

1997 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi’ni bitirdi. Yüksek lisansını yine İTÜ’de, Mimarlık Tarihi alanında tamamladı. 1998-2005 arası Beykent Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2 yıl Yapı-Endüstri Merkezi’nde Sanal Mimarlık Müzesi’nin yöneticiliğini yaptı. Mimarlık alanında çok sayıda kitap çevirdi. Banu Binat ile birlikte Binat İletişim ve Danışmanlık Şirketi’ni kurdu. Şirket bünyesinde diğer projelerin yanı sıra VÇMD Kitapları editörlüğünü yaptı. Halen Betonart dergisi genel yayın yönetmenliğini sürdürüyor, Arredamento Mimarlık yayın ekibinde yer alıyor ve çeşitli üniversitelerde ders vermeye devam ediyor.

Yasemin Keskin Enginöz

1997 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. 2000 yılında aynı üniversitenin FBE Mimari Tasarım Anabilim dalından yüksek lisans derecesi aldı. 1997-2001 yılları arasında çeşitli mimarlık bürolarında çalıştı. 2002 yılında kurulan Depo Yayıncılık içinde çeşitli yayınların geliştirilmesi sürecinde bulundu. 2003 yılından 2006 yılına dek ilk adıyla XXI Mimarlık, Tasarım ve Kent sonraki adıyla XXI Mimarlık, Tasarım ve Mekan dergisinin yazı işleri müdürlüğü görevini yürüttü. 2006 Temmuz-2013 Mayıs tarihleri arasında, Yapı-Endüstri Merkezi’nce yayımlanan, YAPI Mimarlık, Tasarım, Kültür ve Sanat dergisinin yazı işleri müdürü oldu. Yapı-Endüstri Merkezi’nde sırasıyla Süreli Yayınlar Sorumlusu (2006 – 2012), Süreli ve Sanal Yayınlar Sorumlusu (2012-2016) olan K. Enginöz, 2013 yılından bu yana YAPI Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmeni’dir ve 2016 yılından bu yana YEM’de Süreli ve Sanal Yayınlar Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Okullarda mimarlık proje stüdyolarında jürilere ve Yüksek Lisans derslerine konuk öğretim görevlisi ve çok sayıda sektörel etkinlik ve konferansa konuşmacı ve moderatör olarak katılmaktadır. İTÜ FBE Mimari Tasarım Doktora programına devam etmekte olan K. Enginöz, 2015 yılından bu yana İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak ders vermektedir.