(Koleksiyon) OBLIVION ile NeoCon 2016’da ÖDÜLE Layık Görüldü…

Çalışma alanlarına yönelik yenilikçi ve özgür bireyi ön plana çıkaran tasarımlar sunan Koleksiyon tek Türk markası olarak katıldığı 47. NeoCon fuarından ödülle döndü. Çalışma alanlarında yeni mekan deneyimleri ve hareket alışkanlıklarını tetikleyecek yaratıcı ‘boşluk’ları öne çıkaran Oblivion bölücü panel sistemleri NeoCon 2016’da fuarın en çok beğeni toplayan tasarımlarının ödüllendirildiği MetropolisLIKES listesinde yer aldı. Koleksiyon geçtiğimiz yıl ilk kez katıldığı NeoCon fuarında Koray Malhan imzalı Ikaros kanepe ile MetropolisLIKES ödülünü almaya hak kazanmıştı.

Kuzey Amerika’nın tasarım alanındaki en önemli fuarlarından biri olan NeoCon bu yıl 13-15 Haziran tarihlerinde Chicago Merchandise Mart’ta gerçekleştirildi. “İyi tasarım çok şey getirir.” sloganıyla gerçekleştirilen fuara ikinci kez bu yıl katılan Koleksiyon, çalışma alanlarına yönelik temeli “Açık İş” teorisine dayanan tasarımlarını NeoCon katılımcılarıyla buluşturdu. Koleksiyon Marka ve Tasarım Direktörü Koray Malhan tasarımı Oblivion fuarın en çok beğeni toplayan tasarımlarının ödüllendirildiği Amerika’nın en prestijli iç mimari ve tasarım yayınlarından Metropolis tarafından oluşturulan MeropolisLIKES listesine girerek ödüle layık görüldü.1466493295_Oblivion_B__l__c___Panel_Tasar__m_Koray_Malhan__5_

Oblivion; ofis planında yaratıcı boşluklara izin vererek yeni iş kültürünün beklentilerini karşılamayı hedefleyen esnek alanlar yaratıyor. Farklılıkların yarattığı bütünlük üzerinden gidildiğinde bir malzeme ile temelinde basit, fakat dinginliğinde içgörüye sahip olan Oblivion’un yaratım süreci aslında üretimle birlikte son bulmuyor. Son kullanıcısına kadar sürece dahil olan herkesin ortaklaşa tasarladığı alanları öngören Oblivion, kullanıcısını aktif bir katılımcı olarak tasarım sürecine dahil ediyor. Tasarım, çalışma alanlarındaki kalabalığı mekanın merkezinden kaydırıyor, bireysel alanlar ve iş dışı faaliyetler için yeni alanlar açıyor. Bununla birlikte alternatif çalışma ve toplanma işlevi görebilecek ortak alanlar yaratıyor. Bu alanlar, ofis düzenlemesinde tekrar eden masaların yarattığı ağırlığı azaltmayı da sağlıyor.

Oblivion; sosyalleşme, dinlenme ve uyku modelleriyle kullanıcısına hem çalışma hem de alternatif yaşam alanları yaratıyor. Sosyalleşme için ideal boşluğu sunmayı amaçlayan S modeli (S-ocial), ayağa ihtiyaç olmaksızın içyapı tarafından desteklenen yuvarlak oturma ünitelerini içeriyor. Bu sayede oturma ünitelerinden kazanılan boşluklar sosyalleşme için yeterli alanı kullanıcılarına sağlamış oluyor. M modeli (M-ultimedia), LED olarak tasarlanmış sabitleyicileri yerleştirmeye yarayan ve akıllı telefon, tablet gibi elektronik cihazları uzaktan kontrol etme imkanı sunan dikey alüminyum kirişler ile destekleniyor. Buradaki boşluklar dinlenme alanı olarak ideal ortama ev sahipliği yapıyor. N modeli (N-apping) ise çalışma sürecini destekleyen kısa uykular için özel bir boşluk yaratıyor. Bu boşluğa yataklar ile minibar, ses sistemleri, kulaklıklar, ferahlatıcı kokular gibi hizmet üniteleri eşlik edebiliyor.

20.yüzyıl aydınları, sanat akımları ve eserlerinden yansımalar taşıyan Oblivion, yaşamın içine sanatsal dokunuşlar da katıyor. Yaşam döngüsü, yorumlamaya açık, doğaçlama bir yapıya sahip olan tasarım, dairesel formuyla bir arı kovanı gibi sarılarak ofisler içerisinde alternatif ofisler yaratıyor, kullanıcılarına REwork serisinin temelinde yatan soruyu sorgulatıyor: “Bir müzik ya da hikaye her icra edilişinde aynı olmak zorunda mı? Her seferinde farklı şekilde ve farklı bir örgüde icra edilemez mi?”


Koleksiyon Hakkında;

Mimar Faruk Malhan tarafından 1972 yılında Ankara’da kurulan Koleksiyon mobilyadan cam, porselen ve tekstil ürünlerine oldukça zengin bir ürün gamını tam 40 yılı aşkın süredir tüketicilerin beğeni ve hizmetine sunmaktadır. Koleksiyon, 1988 yılından bugüne Tekirdağ’da 86 bin metrekarelik alanda kurulu kapasitesi ile ev ve ofis mobilyası üretimi yaparak Londra’dan Kahire’ye dünyanın 15 ülkesinde faaliyet göstermektedir. Yeni düşünce, yeni standart ve yeni tasarım kavramlarını sentezleyen yüksek kalitede mobilya tasarımı anlayışıyla, endüstri ürünlerinden çok, düş ve düşüncelerin ürünlerini yaratmaya çalışan Koleksiyon’un çalışma kültürü üzerine odaklanan yenilikçi konseptleri sayesinde Türkiye ve dünyada birçok büyük şirket ofislerinde Koleksiyon Mobilya ürünlerine yer vermektedir. Ev mobilyasındaki yeni yaşam alanı kurgusu ile de dikkat çeken Koleksiyon hakkında detaylı bilgiye www.koleksiyon.com.tr’den ulaşabilirsiniz.