ART JAMEEL, 4. Jameel Ödülü’nü İSTANBUL’da Gerçekleştı̇rerek, TÜRKİYE’dekı̇ Etkı̇sı̇nı̇ Arttırıyor…

CANAN

Bir Community Jameel girişimi olan ve MENAT (Ortadoğu, Kuzey Afrika, Türkiye) bölgesinde çağdaş sanat ve yaratıcı girişimciliği desteklemeyi amaçlayan Art Jameel, V&A Jameel Ödülü’nün bu yıl İstanbul’da gerçekleştireceğini duyurmaktan mutluluk duyuyor.

25 bin İngiliz Sterlini değerindeki ödülün sahibinin açıklanacağı ve ilk kez farklı bir ülkede düzenlenecek olan ödül töreni, 7 Haziran 2016 tarihinde Pera Müzesi’nde gerçekleşecek.

Pera Müzesi, 8 Haziran – 14 Ağustos 2016 tarihleri arasında ödüle aday olan sanatçıların çalışmalarına ev sahipliği yapacak. Daha sonra Victoria and Albert (V&A) Müzesi ve farklı mekanlara taşınacak olan sergi, dünyanın birçok yerinde ziyaret edilebilecek.

Cevdet Erek, Ruler Day Night, Gündüz Gece Cetvel
Cevdet Erek, Ruler Day Night, Gündüz Gece Cetvel

V&A Müzesi’ndeki İslam Sanatları Galerisi’nin tamamlandığı 2006 yılından sonra hayata geçirilen ve 25 bin İngiliz Sterlini değerinde olan uluslararası Jameel Ödülü; İslami geleneklerden ilham alan çağdaş sanatçılara ve tasarımcılara verilmek üzere iki yılda bir düzenleniyor. İlk kez 2009 yılında gerçekleştirilen ödül, Londra’nın önemli sanat kurumlarından V&A Müzesi ile Art Jameel işbirliğiyle düzenleniyor. Bu yıl, V&A Müzesi Direktörü Martin Roth’un başkanlığını üstlendiği jüri, 4. Jameel Ödülü’ne aday olan 11 sanatçıyı seçti. Bu sanatçılar arasında: David Chalmers Alesworth, Rasheed Araeen, Lara Assouad, Canan, Cevdet Erek, Sahand Hesamiyan, Lucia Koch, Ghulam Mohammad, Shahpour Pouyan, Wael Shawky ve Bahia Shehabyer aldı.

Jameel Uluslararası Komite Başkanı Fady Jameel; “Jameel Ödülü’yle hedefimiz, dünyanın her yanından sanatçı ve tasarımcıları, İslami sanat, zanaat ve tasarımın zengin mirasını keşfetmeleri konusunda cesaretlendirmek ve İslami geleneklerden ilham alan yaratıcı girişimlere yer veren bir platform oluşturmak. Türkiye’den iki önemli sanatçı, CANAN ve Cevdet Erek’in de adaylar arasında bulunduğu ödül törenini İstanbul’da gerçekleştirerek ödülün, İslami sanat ve tasarımın en iyi örneklerine ev sahipliği yapan Türkiye’deki görünürlüğünü arttırıyoruz. Çok daha fazla sanatçının, bu zengin mirası keşfetmeye yöneleceğini umuyorum” şeklinde konuştu.