DOMOTEX TÜRKİYE, Halının Merkezinde Uluslararası Bir Buluşma Noktası Sundu!

Dünyanın makine halısı üretim merkezi Gaziantep’te düzenlenen DOMOTEX Turkey, Gaziantep Ticaret Odası (GTO), Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) ve Gaziantep Halıcılar Odası’nın (GHO) desteğiyle 23-26 Mayıs tarihleri arasında üçüncü kez sektör liderlerini bir araya getirdi. Fuar, dünya çapındaki halıların %40’ını üretme kapasitesine ulaşan Gaziantep’ten dünya halı sektörüne hitap etti. Bu yıl 22.164 m2 alanda 198 şirkete ev sahipliği yapan fuar, uluslararası katılımla da ön plana çıktı. 198 katılımcıdan 32’si ticaretlerini yeni pazarlara genişletmek için Belçika, Çin, Fransa, Almanya, İran, Hindistan, Ürdün ve Özbekistan’dan fuara katılım gösterdi.

Hannover Fairs Türkiye Genel Müdürü Alexander Kühnel bu konuda şunları kaydetti; “Sektörün öncü şirketlerinin katılımıyla düzenlenen DOMOTEX Turkey, Türkiye’nin makine halısı üretimindeki gücünü bir kez daha gösterdi. Ayrıca, sağladığı çok sayıda iş bağlantısıyla Avrasya bölgesi için sektörün en önemli ticari fuarı olarak başarısını kanıtladı.”

Alexander Kühnel
Alexander Kühnel

Fuar esnasında, halı ve zemin kaplama sektörünün önde gelen şirketleri, DOMOTEX markası altında geniş ürün gamlarını sergiledi. Bu ürünler arasında ziyaretçilerin dikkatini çeken ürünlerden biri nano teknoloji kullanılarak tasarlanan, kendi kendine temizlenen halıydı.

Tüketici eğilimleri baz alınarak geliştirilen çeşitli tasarımlar da fuarda ilgi gördü. Ziyaretçiler, yün, ipek, kaşmir, bambu lifi ve polyester gibi farklı malzemelerden üretilmiş binlerce modern veya klasik halı tasarımlarını da görme fırsatı yakaladı. Ayrıca, “tailor-made” şeklinde adlandırılan yeni trende göre geliştirilen koleksiyon da dikkat çekti. Market zincirleri, halı mağazaları, elektronik ticaret ve diğer kanallar üzerinden yapılan satışlar arasındaki farklılıkları dikkate alan bu koleksiyon, müşterilerin ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılıyor.

Makine halılarının yanı sıra; el-dokuma halıları, kilim, tekstil yer döşemeleri, elastik yer döşemeleri, laminant, ahşap ve parkeler de fuar boyunca sergilendi.

Düşler Engelsiz

Görme engellilerin uygulamalı atölye çalışmaları ile bizzat yaptığı tasarımlardan yola çıkarak Atlas Halı’nın özel olarak ürettiği halıların yer aldığı “Görme Engelliler Halı Tasarlarsa: Düşler Engelsiz” sergisi de Domotex Turkey 2016 fuarındaydı. Görme engellilerle ilgili farkındalık yaratmayı amaçlayan sosyal sorumluluk projesi ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.

Başta Ortadoğu’dan olmak üzere çeşitli hedef ülkelerden toplam 8.179 kişi DOMOTEX Turkey fuarını ziyaret etti. Firmalara mevcut iş hacimlerini geliştirmeleri için önemli bir fırsat sunan fuar, alanında Avrasya’nın lider ticaret fuarı olma pozisyonunu pekiştiren güçlü bir performans ortaya koydu. Katılımcıların büyük çoğunluğu, önümüzdeki yıl fuarda yeniden yer almak istediklerini ifade etti.1464335631_IMG_1669

Katılımcı Görüşleri:

Hakan Dinç, Kaplan Kardeşler Genel Müdürü: “Kaplan Kardeşler, 30 yılı aşkın tecrübesiyle tüm dünyada faaliyet gösteren, 80’den fazla ülkeye ihracatı olan bir firmadır. Başta Domotex Hannover olmak üzere dünyada birçok uluslararası sektör fuarına katılıyoruz. Domotex Turkey fuarının da uzun yıllardır katılımcısıyız. Bu fuar bizim için Ortadoğu, Amerika ve Avrupa’dan gelen ziyaretçileri ile uluslararası kimlik teşkil eden bir fuar… Bizler de bu bölgelere odaklandığımız için bizler için önemli artıları oluyor. Bu nedenle Domotex Turkey’e uluslararası kimliklerine yakışır bir fuar yaptıkları için teşekkür ediyorum.”

Dr. Meriç Bebitoğlu, Atlas Halı Genel Müdürü: “Üç yıl önce pazara sunduğumuz nano halılarımız hala dünyada ilk ve tek olma özelliği taşıyor. Işık etkisiyle kendi kendini temizleyen, sıvı itici özelliği ile leke barındırmayan nano teknolojisini kullanarak ürettiğimiz halılarımızla; tasarımdaki öncü kimliğimizi de yansıtan koleksiyonlarımızla bir dünya markası olma yolunda hızla ilerliyoruz. Dünya halı üreticilerini ve tüketicilerini bir araya getiren Domotex Turkey 2016 fuarında da; ülkemizin yanı sıra dünyanın her köşesinden gelen firmalarla, ziyaretçilerle paylaştığımız yeni koleksiyonlarımızla büyük ilgi gördük. B2B görüşmeler yaparak yeni iş bağlantılarımızı kurduk.”

Danny Bourgois, Vandewiele Satış Koordinatörü: ” Domotex Turkey’deyiz çünkü birçok Türk müşterimiz bu fuarda yer alıyor. Bizler de makine imalatçısı olarak müşterilerimize makina tedarik ediyoruz. Domotex Turkey halı endüstrisi için oldukça önemli çünkü makina alanında yeni gelişmeler ilk olarak hep bu fuarda sunuluyor. Biz de üç renkli ve çok-renkli yeni bir ekstrüzyon hattı sunuyoruz. Bu halı endüstrisi için Türkiye ve Gaziantep’in geleceğe yatırım yaptığına işaret eden önemli bir gösterge.”

Emre Özkaya, Royal Halı Genel Müdür Yardımcısı: “Royal Halı olarak Domotex Turkey fuarına 3 yıldır katılıyoruz. Hem iç pazardan hem Ortadoğu’dan hem de diğer ülkelerden ziyaretçi sayısı oldukça iyi. Büyük bağlantılar sağlıyoruz ve gayet memnunuz. Önümüzdeki yıl yeniden katılmayı planlıyoruz.”

Hamit Akçay, Fatih TR Carpet Firma Ortağı: “1991’den beri İstanbul’da el halısı konusunda çalışıyoruz. Yurtdışı fuarlarına 15 yıldır katılıyoruz. Özellikle Almanya Domotex ile başlayan büyümemiz, diğer fuarlarla da güçlendi. Domotex Turkey Istanbul’da düzenlenirken katılmaya başladık, ardından Gaziantep’te de katılımımızı sürdürdük. Büyümemizi bu fuarlarla sağladık. Geçen sene Avrupa’dan müşterilerimiz vardı. Bu sene de Güney Amerika’dan, Avrupa’dan ve Ortadoğu’dan müşterilerimiz yine fuardaydı. Aldığımız olumlu sonuçlar neticesinde, önümüzdeki sene de bu fuarda yer almayı planlıyoruz. Fuarlar bizim penceremiz, büyüme sebebimiz, dünyaya açılan penceremiz.”