⌈söyleşi⌋: Banu Binat ile (bi_özet) üzerine…

Banu Binat

Binat İletişim & Danışmanlık’ın kurucularından Banu Binat ile yaptığımız söyleşide, birinci yaşını kutlayan bi_özet’i ile ilgili merak edilenleri sorduk.

bi_özet’i bize kısaca tanıtabilir misiniz? Sektördeki nasıl bir ihtiyaçtan doğdu? Bu ihtiyaçlara nasıl cevap veriyor?

Banu Binat I bi_özet yapı sektörünün tamamını kapsayan bir iletişim platformu.  Mimar, tasarımcı, karar verici, işveren, müteahhit, yüklenici, malzeme üreticisi, yatırımcı, STK, üniversiteler, iletişim ve reklam ajansları, medya planlama şirketleri, yayınlar ve tüm bu alanlardaki kurum ve kuruluşlara hizmet sağlayan firmaların birbirleriyle iletişimlerini mümkün kılacak bir çözüm ararken, bi_özet’i yarattık. Sektörün bütün öznelerine eşit mesafede hizmet edebilen başka bir yayın yok ve bu yayın tamamen pazarlama iletişimine odaklandı. Rakipler ne yapıyor? Mimarlar hangi projede hangi ürün kullanıyor? Yenilikler ne? Kime neye sponsor oluyor? Tüm bunları bu sitede bulmak mümkün.

“Mimarlar hangi projede hangi ürün kullanıyor? Yenilikler ne? Kime neye sponsor oluyor? Tüm bunları bu sitede bulmak mümkün.”

Tüm menü başlıklarını bu beklentiler doğrultusunda grupladık. Örneğin etkinliklerin altında sosyal sorumluluk ve sponsorluk başlığı var. Bence etkinlik kadar onun arkasındaki destekçiler de önemli, biz bunu öne çıkarmak istiyoruz. Alışılagelmiş mecralarda etkinlikten bahsederken sponsordan da bahsetmek ayıpmış gibi sponsorla ilgili kısımlar kesilir ya da olabildiğince kısaltılır, reklam kokmasından çekinilir. Biz bunun tam tersi sponsorlarla ilgili haber paylaşmaktan gurur duyuyoruz, reklamsa reklamını yapalım, kültüre, sanata, eğitime destek verenleri biz de destekleyelim. Bu şekilde, tüm paydaşların isteklerine cevap verdiğimizi düşünüyorum.

Yapı Fuarı’nda yer alma sebebiniz nedir? Burada nasıl bir etkinlik yürütüyorsunuz?

Banu Binat I Sadece katılımcılar değil, ziyaretçiler de bizim yayınımızın hedef kitlesi. Onları standımızda ağırlayacağız. Biraz evvel anlattığım gibi, söyleşiler yapıyor olacağız ve hepsi anında yayınlanacak. Bir yandan da bizle tanışmak, görüşmek isteyenlerle sohbet etme şansımız olacak. Cuma günü 1. yaşımızı da burada standımızda kutlayacağız. Fuara gelemeyen pek çok sektör temsilcisi yayınlarımızı izleyebilecek.

Yapı Fuarı’na katılanlarla ve ziyaret edenlerle olan ilişkiniz nedir? Nasıl etkileşimde olacaksınız?

Banu Binat I Sadece katılımcılar değil, ziyaretçiler de bizim yayınımızın hedef kitlesi. Onları standımızda ağırlayacağız. Biraz evvel anlattığım gibi, söyleşiler yapıyor olacağız ve hepsi anında yayınlanacak. Bir yandan da bizle tanışmak, görüşmek isteyenlerle sohbet etme şansımız olacak. Cuma günü 1. yaşımızı da burada standımızda kutlayacağız. Fuara gelemeyen pek çok sektör temsilcisi yayınlarımızı izleyebilecek.

Cuma günü gerçekleştireceğiniz Kariyer Etkinliği hakkında bilgi verebilir misiniz? Bu etkinlik neden Yapı Fuarı bünyesinde gerçekleşiyor? Fuar’a ve paydaşlarına ne katıyor?

Banu Binat I bi_özet’in ilk etkinliğini bu kadar profesyonelin kesiştiği bir ortamda yapmanın doğru olacağını düşündük. Etkinliğin konusu için de karar vermekte zorlandık. Planlarımızda işlemek istediğimiz pek çok konu var, önceliği kariyere verdik, çünkü pek çok mimar adayı hatta mimar, kariyerini düşünürken ne yapacağını bilmiyor. Mimarlık eğitimi alanları sektörde pek çok iş alanı bekliyor, biraz bunların üzerine konuşmak istiyoruz. Farklı alanlarda başarılı olan mimarlar, meslekdaşlarıyla deneyimlerini paylaşacak.

“Pek çok mimar adayı hatta mimar, kariyerini düşünürken ne yapacağını bilmiyor. Mimarlık eğitimi alanları sektörde pek çok iş alanı bekliyor, biraz bunların üzerine konuşmak istiyoruz.”

Bu etkinliğimizin destekçisi YEM Fuarcılık. Ayrıca Fuar boyunca ERSA Mobilya standımıza mobilyalarıyla renk katıyor. Kendilerine teşekkür ediyoruz.

Yapı Fuarı hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Sizce fuarlar yapı sektörü için ne önem taşıyor? Bugünlerde düzenlenen fuarların önceki yıllara kıyasla farkları neler?

Sektör büyüyor, bu oranda fuar da büyüyor. Hem metrekare olarak hem de içerik olarak… Büyüdükçe bu büyüklüğe yetişmek zor oluyor. Herkesin kendi ilgi alalnına göre fuarı gezmesi ve etkinlikleri takip etmesini öneririm.

Fuarlar profesyonellerin birbiriyle buluşma yeridir. Bu yüzden çok önemsiyorum. Yapı sektörü malzeme zenginliği nedeniyle pek çok sektörden daha fazla iletişime ihtiyaç duyuyor. Teknolojik ve inovatif yenilikleri izlemek ancak bu tip organizasyonlar sayesinde mümkün. Her profesyonelin kendini güncel tutması için, fuarı izlemesi gerekiyor.

Sektör büyüyor, bu oranda fuar da büyüyor. Hem metrekare olarak hem de içerik olarak… Büyüdükçe bu büyüklüğe yetişmek zor oluyor. Herkesin kendi ilgi alalnına göre fuarı gezmesi ve etkinlikleri takip etmesini öneririm.